Ελλάδα: Σημάδευαν τα δοκάρια στη Λάρισα

Η ΑΕΛ είχε ένα δοκάρι με τον Ρέντζα, ο Πλατανιάς δύο με τον Πριντέτα, αλλά καμία ομάδα εκ των δύο δεν είχε το γκολ κι έτσι το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα για την αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής της Super League.

Η ΑΕΛ υποδέχθηκε τον Πλατανιά, στη Λάρισα για τη 17η αγωνιστική της Super League, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες χωρίς γκολ (0-0). Τόσο οι Θεσσαλοί όσο και οι Κρητικοί είχαν τις ευκαιρίες τους να σκοράρουν, αλλά δεν το κατάφεραν με τους Θεωδορόπουλο και Κοκκαλά – αντίστοιχα – να αισθάνονται “υποχρεωμένοι” στο οριζόντιο δοκάρι των εστιών τους για το γεγονός ότι αυτές δεν παραβιάστηκαν.

Αρχικά, ο Ρέντζας και ο Πριντέτα στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ, ενώ ο Ουκρανός στο δεύτερο ημίχρονο είχε και δεύτερο δοκάρι.
Ρέντζας και Πριντέτας σημάδεψαν δοκάρι(α)

Μετά από τα πρώτα 25 λεπτά χωρίς ουσία και με πολλά λάθη κι από τις δύο πλευρές, τόσο οι παίκτες του Πλατανιά (που είχαν την πρωτοβουλία), όσο κι αυτοί της ΑΕΛ (που ως επί το πλείστον βρισκόταν σε θέση άμυνας) άρχισαν να γίνονται πιο απειλητικοί.

Στο 28ο λεπτό, ο Ντέλετιτς έπιασε ένα σκαστό σουτ, αλλά ο Κοκκαλάς εξαιρετικά απομάκρυνε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα (30′), οι γηπεδούχοι έφθασαν κοντά στο γκολ.

Ο Βασίλης Ρέντζας βγήκε από τα δεξιά μετά από κεφαλιά-πάσα του Ικάουνιεκς, αλλά η μπάλα σταμάτησε την πορεία της προς τα δίχτυα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κοκκαλά.

Στο 38ο λεπτό, ο Πλατανιάς απάντησε στα δοκάρια με το αντίστοιχο του Πριντέτα. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μπανανά από κοντά έπιασε την κεφαλιά, και ο Ουκρανός από κοντά είδε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Θεοδωρόπουλου να του στερεί την ευκαιρία να σκοράρει.

ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Μονιάκης, Γκόλιας (55′ Γκαγιέγο), Φάρκας, Ρέντζας, Τικό, Φατιόν (46′ Μασαλέσα), Ικάουνιεκς, Ναζλίδης, Βαρέλα (69′ Τσάκο), Ντέλετιτς.
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κοκκαλάς, Σκαρντοβέλι, Καρυπίδης, Μπανανά, Πριντέτα, Στάθης, Μουνάφο, Ντεβέσα (46′ Αποστολόπουλος), Γουνδουλάκης (82′ Μενδρινός), Μανούσος, Γιακουμάκης (73′ Σίγκνιεβιτς).

Από ένα ημίχρονο για Λεβαδειακό και Ατρόμητο

Ο Ατρόμητος προηγήθηκε στο ημίχρονο με τέρμα του Λε Ταλέκ, ο Λεβαδειακός βρήκε λύση στον γρίφο του γκολ με τον Γιουσούφ και το τελικό 1-1 στη Λιβαδειά κρίνεται δίκαιο για τις δύο ομάδες.

Προερχόμενοι από άσχημα αποτελέσματα μπήκαν στην μεταξύ τους αναμέτρηση Λεβαδειακός και Ατρόμητος στη Λιβαδειά, ψάχνοντας την ανάκαμψη τους σε βαθμολογικό αλλά και ψυχολογικό επίπεδο.

Μεντί, Μοσχονάς, Χατζηλάμπρος, Σενκά, Ομπιόρα, Μπελγκαζουανί και οι διεθνείς Σίλβα, Ζεζινί, ήταν οι πολλές απουσίες που είχε να αντιμετωπίσει ο Γιάννης Χριστόπουλος, που άφησε τελικά εκτός 18άδας τον Σουμπίνιο.

Ο Λεβαδειακός με τη λήξη του πρώτου μέρους συμπλήρωνε 452 αγωνιστικά λεπτά χωρίς να σκοράρει και η λύση στον γρίφο του γκολ κάθε άλλο παρά εύκολη έμοιαζε για τον Γιάννη Χριστόπουλο.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Κουλιμπαλί με φοβερό σε δύναμη σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ, με την εικόνα της αναμέτρησης να παραμένει ίδια: οι γηπεδούχοι έψαχναν την ισοφάριση χωρίς να έχουν λύσεις δημιουργικά και οι φιλοξενούμενοι χωρίς ρίσκα αρκούνταν στο προβάδισμα που διατηρούσαν από το 10′.

Ο Χριστόπουλος στο 66′ έριξε στο ματς τον Γιουσούφ και αυτός ήταν που μετά από επτά λεπτά συμμετοχής… έλυσε τα μάγια. Από σέντρα του Μιλιάζες ο Μάντζιος κατέβασε τη μπάλα και επιχείρησε να σκοράρει από δύσκολη γωνία, η μπάλα πήρε τροχιά παράλληλα προς το τέρμα αλλά ήρθε ο Γιουσούφ στο δεύτερο δοκάρι να πλασάρει για το 1-1 στο 73ο λεπτό.

Έξι λεπτά αργότερα ο Ατρόμητος λίγο έλειψε να ρίξει ξανά στο καναβάτσο τους Βοιωτούς αλλά ο Ναμάσκο είπε “όχι” στον Λημνιό. Ο Λεβαδειακός στο τέλος πίεσε για τη νίκη, κέρδισε στημένα αλλά δεν κατάφερε να τα εκμεταλλευτεί, έτσι το τελευταίο σφύριγμα του Φωτιάδη έδωσε και το τελικό 1-1 στην αναμέτρηση της Λιβαδειάς.

Λεβαδειακός: Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Τριποτσέρης, Ουόν, Μιλιάζες, Κουλιμπαλί, Λάτσι (66′ Γιουσούφ), Καψάσκης (66′ Μαχαίρας), Καλτσάς, Γιακουμάκης, Μάντζιος.
Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Κοντοές, Ζησόπουλος, Κατράνης, Μπάγκα, Κυριακίδης, Ούμπιδες, Λημνιός, Πλατέλλας (67′ Τόνσο), Λε Ταλέκ.

Νίκη για ΑΕΚ

Την αλλαγή ψυχολογίας και την επαναφορά της… αυτοπεποίθησης, που τόσο πολύ είχε ανάγκη η ΑΕΚ, την πέτυχε ο Μανόλο Χιμένεθ, έστω και μόλις μέσα σε δυο μέρες. Και έτσι στο ντεμπούτο του Ισπανού στον πάγκο της Ένωσης, οι ποδοσφαιριστές του μπήκαν με διαφορετική διάθεση, με τεράστιο πάθος και με το 2-0 επί του Αστέρα Τρίπολης, επέστρεψαν στις νίκες μετά από 1,5 μήνα.
Άλλωστε απέναντι στην… φόρα των «κιτρινόμαυρων», οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν απολύτως τίποτα να αντιπαρατάξουν.
Ο Χιμένεθ έκανε σε αγωνιστικό επίπεδο τα αυτονόητα. Παρέταξε την ΑΕΚ μ’ ένα ορθόδοξο 4-2-3-1, έβαλε ασφυκτικό πρέσινγκ πάνω στον αντίπαλο, τον έκλεισε στο μισό του γηπέδου και πήρε μια εύκολη νίκη.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Ντίντακ, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Βράνιες, Γιόχανσον, Σιμόες, Ροντρίγκες (64’ Αϊντάρεβιτς), Χριστοδουλόπουλος (87’ Βάργκας), Αλμέιδα, Μάνταλος.
ΑΣΤΕΡΑΣ: Ντοναρούμα, Χαμντανί (71’ Κώτσιρας), Γιαννούλης, Μπέρτος, Σελίν, Τσουκαλάς, Φαρίνια, Στανισάβλιεβιτς (46’ Τσιλιανίδης), Δημούτσος, Καλτσάς, Μανιάς (59’ Γκόντο)
Γκολ: 24′ Πέκχαρτ, 47′ Μάνταλος