Ελλάδα: Τρίτη θέση με Αλμπάνη

Η ΑΕΚ φιλοξενήθηκε από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι για την 25η αγωνιστική της Super League κι έφυγε με τη νίκη (0-1). Ο Μανόλο Χιμένεθ πέρασε τον Χρήστο Αλμπάνη στο 82ο λεπτό κι αυτός βρήκε δίχτυα μετά από τρία λεπτά (85′) χαρίζοντας το τρίποντο στην ομάδα του.

Η Ένωση πλέον αγγίζει την τρίτη θέση, καθώς αύξησε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά της από τον άμεσο αντίπαλό της, με τον οποίον έπαιξε. Δείτε τα τρία πράγματα που μάθαμε από το ματς.

Ο Μανόλο Χιμένεθ γνώριζε πριν το ματς ότι το απουσιολόγιό του ήταν γεμάτο. Το γνώριζε όταν το σχεδίαζε. Πορεύθηκε στο ματς του Περιστερίου χωρίς τον Πέτρο Μάνταλο, τον Αντρέ Σιμόες, τον Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι, ενώ είχε συνηθίσει να ζει – τρόπω τινά – χωρίς τον Νίκλας Χουλτ το τελευταίο διάστημα.

Ακόμη κι αυτό το πλάνο που κατάστρωσε ο Ανδαλουσιανός, έπρεπε να σκιστεί και να καθαρογραφεί από την αρχή. Κι αυτό γιατί ο Εσεκιέλ Πόνσε τραυματίστηκε και τον αντικατέστησε ο Μάρκο Λιβάγια, αν κι ο Κροάτης μόλις ανάρρωσε από την ίωση που τον ταλαιπωρούσε. Το έκανε ο Χιμένεθ. Πάλεψε να βρει λύση στην ομάδα του, είτε προσφεύγοντας σε αλλαγές προσώπων, είτε και σε εσωτερικές στην ενδεκάδα που έπαιζε εκείνη τη στιγμή.

Ο άσος στο μανίκι του προπονητή της Ένωσης είχε ονοματεπώνυμο. Χρήστος Αλμπάνης! Τον πέρασε στο 82ο λεπτό – ήταν η τρίτη και τελευταία αλλαγή – στη θέση του Νέναντ Κρίστιτσιτς. Ύστερα από τρία λεπτά (85′) σκόραρε. Ο Λιβάγια με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ατρομητου βρήκε τον Αλμπάνη, ο οποίος πλάσαρε εξαιρετικά τον Θεοδωράκη και έκανε το 0-1 για το Δικέφαλο.

Οι τρεις σημαντικότερες φάσεις του ματς (από αυτές στις οποίες η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα) είχαν πρωταγωνιστή τον Σέρβο κεντρικό αμυντικό της Ένωσης, Ούρος Τσόσιτς. Ας τις πάρουμε χρονικά. Στο 33′ υπέπεσε σε σοβαρό λάθος, με αποτέλεσμα ο Κουλούρης να βγει τετ-α-τετ με τον Μπαρκα, αν και ο γκολκίπερ της ΑΕΚ τον νίκησε.

Η δεύτερη ήταν ο Αμρ Ουάρντα – μόλις επτά λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο – βγήκε στην αντεπίθεση από αριστερά, έπειτα από πάσα του Μπουζουλάτζιτς, αλλά ο Τσόσιτς του έκλεισε συνετά το οπτικό πεδίο, ενώ έβαλε και την κόντρα.

Μάλιστα, ο Σέρβος είχε την ευκαιρία ν’ ανοίξει το σκορ, πριν το κάνει ο συμπαίκτης του, Χρήστος Αλμπάνης. Στο 78ο λεπτό ο Κλωναρίδης έκανε το σουτ από τα αριστερά, ο Θεοδωράκης την έχασε μέσα από τα χέρια του, η μπάλα στρώθηκε στον Τσόσιτς που σούταρε πάνω στον Χατζηϊσαϊα και ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου βγήκε και μπλόκαρε.

Το ματς ανέδειξε νικήτρια την ΑΕΚ. Μία επί μέρους μονομαχία δύο πρωταγωνιστών – ένας από κάθε ομάδα – ανέδειξε νικητή και ήταν αυτή η μονομαχία που έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Την είχε ο πρώτος σκόρερ της Super League κι επιθετικός του Ατρόμητου, Ευθύμης Κουλούρης, με τον γκολκίπερ της ΑΕΚ, Βασίλη Μπάρκα.

Στο 33ο λεπτό ο Δημήτρης Χατζηισαΐας έβγαλε την μπαλιά από πίσω, ο Ούρος Τσόσιτς εκτίμησε εντελώς λανθασμένα (από την κίνηση του σώματός του μέχρι την προβολή για να κόψει την μπάλα) τη φάση, ο Κουλούρης βγήκε τετ-α-τετ με τον Μπάρκα, αλλά ο τερματοφύλακας της Ένωσης τον νίκησε. Δύο περιπτώσεις με ξεκάθαρο νικητή.

Στο 44ο, ο Γιώργος Μανούσος έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Κουλούρης κατέβασε το στήθος και αμέσως σούταρε με τον Μπάρκα να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να μπλοκάρει την μπάλα. Κι αν κανείς ανέμενε μπρα ντε φερ Κουλούρη – Πόνσε – των δύο επιθετικών αντίστοιχα γηπεδούχων και φιλοξενούμενων που δίνουν τη μάχη για τον πρώτο σκόρερ – ο Αργεντινός αποχώρησε με ενοχλήσεις στο 36′ κι αντικαταστάθηκε από τον Λιβάγια.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Θεοδωράκης, Κιβρακίδης, Ρισβάνης Χατζηισαΐας, Σάκιτς, Μάντσον (81′ Νάτσος), Ουμπίδες (62′ Μπουσουλάτζιτς), Καρασαλίδης, Ενσικουλού, Κουλούρης, Μανούσος (67′ Oυάρντα).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Οικονόμου, Τσόσιτς, Μπακάκης, Κρίστιτσιτς (82′ Αλμπάνης), Αλέφ, Μπακασέτας, Κλωναρίδης, Μπογέ (74′ Μπακασέτας), Πόνσε (36′ λ.τρ. Λιβάγια).

Γκολ: 85′ Αλμπάνης