Ελλάδα: Βάργκας ξανά!

Με μια εκπληκτική γκολάρα του Ρόναλντ Βάργκας η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό με 1-0 και άνοιξε τη βαθμολογική ψαλίδα στους επτά βαθμούς. Ο Βενεζουλανός ποδοσφαιριστής πρόσθεσε και τον Παναθηναϊκό στους «πελάτες» του μετά τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό. Η ΑΕΚ πήρε αυτά τα τρία ντέρμπι με τρία γκολ του Βάργκας.

Κατεβάστε το  Dialogos App
Apple | Android | Huawei

Η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ ήταν κακή στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να βρεθεί πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Η ΑΕΚ σκόραρε από μια στατική φάση και πέτυχε μια πολύ μεγάλη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος. Οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές μετά το 20ο λεπτό και δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στην ομάδα του Πογέτ. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για λογαριασμό των γηπεδούχων. Στο 9ο λεπτό ο Πέκχαρτ έπιασε μια δυνατή κεφαλιά όμως ο Στιλ απόκρουσε θεαματικά. Ο Γιόχανσον πήρε το ριμπάουντ όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο.

Στο 11’ ο Εσιέν σούταρε έξω από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω. Στο 25ο λεπτό ο Μπαρόχα πραγματοποίησε μια εξαιρετική απόκρουση και είπε όχι στον Κάλτσα. Η ομάδα του Στραματσόνι πήρε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και ήταν πιο απειλητική. Δυο λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Άρθο έκανε ένα τραγικό λάθος της άμυνας όμως η Μπαρόχα βγήκε γρήγορα και έδιωξε τη μπάλα προ του Μπεργκ.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο. Ο Παναθηναικός απείλησε μια κάποιες κεφαλιές του Μολέντο οι οποίες ήταν άστοχες. Στο 66’ ο δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από το ύψος του πέναλτι. Ο Βενεζουελανός εξιλεώθηκε στο 78ο λεπτό. Έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με μια αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ και διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Ντίντακ, Άρθο, Κολοβέτσιος, Μπακάκης, Σιμόες, Γιόχανσον (75’ Τζανετόπουλος), Βάργκας, Πλατέλλας (64’ Αραβίδης), Μπαρμπόσα, Πέκχαρτ (64’ Τζιμπούρ).
Παναθηναϊκός: Στιλ. Μέστο, Τελάντερ, Μολέντο, Πράνιτς, Ζέκα, Εσιέν (75’ Κουτρουμπής), Αμπέντ, Βλαχοδήμος, Καλτσάς (67’ Βιγιαφάνες), Μπεργκ.

Eιδήσεις από την Κύπρο και τον κόσμο, όλη η επικαιρότητα στο dialogos.com.cy.