Ελλλάδα: Ισόπαλοι ΟΦΗ και ΑΕΚ

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να ξεκίνησε στο ματς με γκολ από τα αποδυτήρια αλλά το πρώτο μέρος ανήκε στον ΟΦΗ, που είχαν μια αδράνεια και την πλήρωσαν στο 5’. Όταν έπαιξαν ψηλά, στη σέντρα, το οφ σάιντ με τον Λημνιό να βγαίνει από δεξιά και να γυρίζει παράλληλα στον Μπίσεσβαρ που έκανε το 0-1.

Οι Κρητικοί ωστόσο βρήκαν γρήγορα γρήγορα τα πατήματα τους, στο 17’ είχαν δοκάρι με τον Βαζ και έφτασαν στην ισοφάριση ένα λεπτό μετά με σουτ του Νέιρα έπειτα από γύρισμα του Κοροβέση και ωραίο συνδυασμό. Ακόμα πιο ωραίος συνδυασμός ήταν εκείνος στο 2-1, που ήρθε στο 43’: Βαζ, Στάικος, Μπράουν άλλαξαν όμορφα τη μπάλα, ο τελευταίος γύρισε στον Φιγκεϊρέδο και εκείνος με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Πασχαλάκη.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε άγρια ομορφιά στο Γεντί Κουλέ με τον ΠΑΟΚ πάντως να έχει πρόβλημα στη δημιουργία και στην παραγωγή φάσεων. Το ματς ο ΟΦΗ το είχε διαβάσει καλά, ωστόσο υπήρχε ένταση, δυνατά μαρκαρίσματα και παιχνίδι κέντρου. Στο 49’ ο Βαρέλα είχε καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ενώ στο 59’ ο ΟΦΗ μένει με δέκα παίκτες όταν εντελώς ανόητα ο Κουτρουμπής πήγε επικίνδυνα με προβολή σηκώνοντας το ποδι του ψηλά και έδωσε την ευκαιρία στον Κουμπαράκη να τον αποβάλει με δεύτερη κίτρινη. Ο ΠΑΟΚ παρά την αριθμητική υπεροχή δεν δημιουργεί φάσεις παρ’ όλα αυτά στο 76’ καταφέρνει από κτύπημα φάουλ του νεαρού Μιχαηλίδη να ισοφαρίσει.

Πέντε λεπτά αργότερα αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία, καθώς δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) δέχτηκε για σκληρό φάουλ και ο Εσίτι. Ο ΟΦΗ στήθηκε καλά στο τέλος και μπλόκαρε τον ΠΑΟΚ με το 2-2 να μένει στο Γεντί Κουλέ.