«Έμφραγμα» στο φινάλε για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ιδανική… αυτόχειρας αποδείχθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς έμεινε στην ισοπαλία 2-2 με την Σαουθάμπτον, σε αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 35η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Μάλιστα, δέχθηκε την ισοφάριση στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων και έμεινε εκτός τετράδας, αφού ισοβαθμεί με την Λέστερ (59 βαθμούς), όμως υστερεί στη διαφορά τερμάτων (+29 έναντι +26).

Η Σαουθάμπτον προηγήθηκε στο σκορ με τον Άρμστρονγκ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος του Πογκπά (12’). Ωστόσο, οι «κόκκινοι διάβολοι» ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και σε τρία λεπτά έκαναν την ανατροπή. Ο Ράσφορντ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με ψύχραιμο πλασέ στο 20’ και ο Μαρσιάλ σημείωσε το 2-1 με ατομική ενέργεια (23’).

Στην επανάληψη οι «άγιοι» κυριάρχησαν πλήρως και πίεσαν την εστία του Ντε Χέα. Η επιμονή τους δικαιώθηκε στις καθυστερήσεις, όταν ο Ομπεφάμι μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γουόρντ-Πράους.

Η 36η αγωνιστική αρχίζει σήμερα Τρίτη και θα διεξαχθεί σε τέσσερις… δόσεις. Το πρόγραμμα: