Επανακάμπτει…

Νίκησε και την ατυχία (δύο αναγκαστικές αλλαγές πριν το 20λεπτο) και την ΑΕΚ ο Απόλλωνας ο οποίος επικράτησε 3-1 στο Τσίρειο της ομάδας της Λάρνακας με ένα καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο. Σκόρερ οι Πίττας, Ζελάγια και Μάρκοβιτς.

Πριν καλά, καλά συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο ο προπονητής του Απόλλωνα αναγκάστηκε να κάνει δύο αναγκαστικές αλλαγές καθώς Γκακπέ και Νσούε δεν ήταν σε θέση να συνεχίσουν. Κάπου εκεί ανατράπηκαν τα πλάνα του Σωφρόνη αλλά και πάλι ο Απόλλωνας ήταν αυτός που κυριαρχούσε στο γήπεδο.   H χρυσή αλλαγή του Σωφρόνη Ιωάννης Πίττας άνοιξε το σκορ στο 52΄. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Έξι λεπτά αργότερα ο Ζελάγια κάρφωσε με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα του Τόνιο και όλα άρχισαν να παίρνουν τον δρόμο τους στο Τσίρειο. Στην  τελετή έβαλε τέλος ο Μάρκοβιτς με το γκολ του στο 70΄ και ο Απόλλωνας πανηγύρισε μια τεράστια νίκη με βάση τα δεδομένα που διαμορφώθηκαν κατά την διάρκεια του ματς. Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ ήταν να μειώσει σε 3-1.

ΑΠΟΛΛΩΝ ): Μολ, Σάλαϊ, Σελίμοβιτς, Κυριάκου, Νσούε (19΄ Μάρκοβιτς), Ζοάο Πέδρο, Σακέτι, Περέιρα (46΄ Πίττας), Παπουλής, Γκακπέ (18΄ Βασιλείου), Ζελάγια

ΑΕΚ  : Τόνιο, Μοϊσόφ, Γκονζάλεθ, Τρουγιόλς, Τρισκόφσκι, Χέφελ (61΄Φλοριάν), Σάστρε, Κάσες (73΄ Φιόλιτς), Τέτε, Πλάνας (67΄ Ραούλ), Γιάννου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βασιλείου/ Τρουγιόλς, Σάστρε (3η), Μοϊσόφ

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 2.000