Επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας

Επικράτησε με 3-1 του Ολυμπιακού στην επιστροφή του Αυγουστή στον πάγκο

Η επιστροφή του Σωφρόνη Αυγουστή στον πάγκο του Απόλλωνα συνδυάστηκε με νίκη για τη λεμεσιανή ομάδα σε βάρος του Ολυμπιακού (3-1) μέσα στο Τσίρειο, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του φετινού μαραθωνίου. Οι «κυανόλευκοι», στο ντεμπούτο του Κύπριου τεχνικού στο πρωτάθλημα, έκαναν μια μεστή εμφάνιση απέναντι σε ένα αξιόμαχο σύνολο και βάσει της συνολικής εικόνας της αναμέτρησης κέρδισαν δίκαια. Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Γιάννης Γιαννιώτας, ο οποίος πέτυχε τα πρώτα δύο γκολ της ομάδας του, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Εμίλιο Σελάγια.

Οι «μαυροπράσινοι», που είχαν μειώσει προσωρινά με τον Αγιτέ, στάθηκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο κόντρα σε έναν πιο δυνατό αντίπαλο, ενώ δικαιούνται να διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι που δεν τους δόθηκε όταν το σκορ ήταν ακόμη στο 1-0. Με τη νίκη του ο Απόλλων φτάνει στους 7 βαθμούς και σκαρφαλώνει στον πίνακα κατάταξης, ενώ ο Ολυμπιακός μένει «κολλημένος» στον πυθμένα της βαθμολογίας και χωρίς να έχει πανηγυρίσει ακόμη κάποια νίκη στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για τον Απόλλωνα, καθώς πριν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο οι «κυανόλευκοι» στην πρώτη τους ευκαιρία για γκολ κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Γιαννιώτα, ο οποίος με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ στις ευκαιρίες που βρήκε με τους Παπουλή (20’) και Γκακπέ (32’ – δοκάρι) για να πάρει σημαντικό προβάδισμα, όμως μπορούσε και να ισοφαριστεί από τον Ολυμπιακό εάν οι Σαμπίνια (21’) και Μπιλάλ (30’) δεν σπαταλούσαν τις καλές στιγμές που τους δόθηκαν.

Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες ζήτησαν από ένα πέναλτι. Ο Απόλλων σε πτώση του Γιαννιώτα που σωστά δεν σφυρίχτηκε και ο Ολυμπιακός για χέρι του Σελάγια που κακώς δεν υποδείχθηκε παράβαση. Πολλές συγκινήσεις επεφύλαξε το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς στο πρώτο κιόλας λεπτό οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους και πάλι με τον Γιαννιώτα (46’), ο οποίος πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ. Η απάντηση από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε σχεδόν άμεσα, με το γκολ του Αγιτέ (50’). Από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα, το ματς πήρε μια άγρια ομορφιά, με τον Απόλλωνα να ψάχνει άλλο ένα γκολ για να… σιγουρέψει τη νίκη του και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να ισοφαρίσει για να πάρει βαθμολογικό κέρδος. Τελικά, ίσχυσε το πρώτο σενάριο, με την ομάδα της Λεμεσού να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σελάγια (73’), «κλειδώνοντας» ουσιαστικά το «τρίποντο».