Έπαιζαν τάβλι

Η Καρμιώτισσα σε ένα αγώνα που είχαμε καταιγίδα από γκολ κατάφερε να ανατρέψει το σκορ του ημιχρόνου και να πάρει την νίκη απέναντι στον Εθνικό. Σε πολύ άσχημες καιρικές συνθήκες έγινε ο αγώνας. Τρείς ποδοσφαιριστές σημείωσαν δύο γκολ στον αγώνα αυτοί είναι ο Κιπιάνι, ο Αντάμοβιτς και ο Όρντος. Το πιο παραγωγικό ημίχρονο της χρονιάς ήταν το β’ ημίχρονο του αγώνα με 7 γκολ.

Στο 16’ και ενώ είχε ξεσπάσει καταιγίδα ο Εθνικός έβγαλε υποδειγματική αντεπίθεση και με 3 πάσες βρέθηκε στην επίθεση. Ο Κιπιάνι που ήταν ο τελικός παραλήπτης της μπάλας έκανε ωραία ντρίμπλα μέσα στην περιοχή και με ωραίο σουτ έκανε το 1-0.. Στο 44’ η Καρμιώτισσα εκτέλεσε κόρνερ ο Ταραλίδης έστρωσε στον Λοκόμπε που όμως δεν κατάφερε να κάνει το σουτ για το 1-1.

Η Καρμιώτισσα μπήκε εξαιρετικά στο β’ ημίχρονο και στο 47’ ο Πάσεκ έβγαλε σέντρα πάρε βάλε στο κεφάλι του Όρντος που έκανε το 1-1. Τρία λεπτά αργότερα σε παρόμοια φάση ο Όρντος ξανά από σέντρα του Πάσεκ έκανε το 2-1 με πλασέ μέσα στην περιοχή. Ο Κατσαράβα το πήρε προσωπικά και στο 54’ σε ατομική ενέργεια κέρδισε κόντρες και έκανε με πλασέ μέσα από την περιοχή το 2-2.

Η Καρμιώτισσα δεν άργησε να απαντήσει ξανά και στο 58’ ο Πόλιανετς με ωραίο κατέβασμα και σουτ έκανε το 3-2. Ο Εθνικός έψαχνε ξανά αντίδραση και στο 67’ ο Κατσαράβα σε απευθείας εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Καϊρίνο να απομακρύνει στο δοκάρι. Ο Εθνικός ενώ πίεζε βρέθηκε με 2 γκολ πίσω στο σκορ.

Στο 74’ ο Αντάμοβιτς σε τετ-α-τετ δεν λάθεψε και έκανε το 4-2. Η ομάδα του Βάλντας Ιβανάουσκας δεν τα έβαλε κάτω και στο 83’ κατάφερε να μειώσει και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ο Κατσαράβα έδωσε στον Κιπιάνι και αυτός με σουτ μέσα στην περιοχή έκανε το 4-3. Στο 89 ο Αντάμοβιτς’ στο τετ-α-τετ έκανε το 5-3.
Καρμιώτισσα: Καϊρίνος, Βοσκανίαν, Ταραλίδης (46′ Αρότσα), Γουίλερ, Μπαρμπάρο (68′ Βαττής), Αντάμοβιτς, Λοκόμπε, Πόλιανετς, Πάσεκ (Πάντος), Σάλιακας, Όρντος
Εθνικός Άχνας: Πρότσεκ, Στόϊτσεφ, Πιντσέλι, Κιπιάνι, Κατσιαράβα, Ενέσκου (88′ Παπαγεωργίου), Κυπριανού, Φιλίποφ, Μουλαζίμης (61′ Ιλουρίτζε), Ντόμπνια, Ζελάγια