Επί τέλους…διπλό!

Σπουδαίο διπλό για τη Δόξα στο «Στέλιος Κυριακίδης» με δράστη τον Ντερβίτ που σκόραρε στο 88’ διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκρεμσλ που έκανε σπουδαίες αποκρούσεις και δεν επέτρεψε την παραβίαση της εστίας του.

Το ματς είχε ενδιαφέρουσα εξέλιξη με τις δύο ομάδες να κυνηγούν τη νίκη, αλλά να μην βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα, μέχρι το 88’ όταν χτύπησε ο Ντερβίτ και χάρισε νίκη «χρυσάφι¨στην ομάδα του.

Αποτέλεσμα που απομακρύνει ακόμα περισσότερο τους γηπεδούχους από τις ψηλές φιλοδοξίες με τις οποίες άρχισαν τη χρονιά, ενώ για τη Δόξα η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα χαρακτηρίζεται «χρυσάφι» αφού δίνει βαθμούς και ψυχολογία για τη συνέχεια στην προσπάθεια αποφυγής του υποβιβασμού.

Πιο απαιτητική η Πάφος στο Α’ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο με τον Βα να αναλαμβάνει δράση, έφτιαξε κάποιες καλές προϋποθέσεις για να σκοράρει, όμως της έλειψε το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια. Η Δόξα από την πλευρά της όσο περνούσε ο χρόνος περιοριζόταν σε παθητικό ρόλο και κατάφερε να κρατήσει το μηδέν παθητικό μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Βελτιώθηκαν οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη, όπου έγιναν πιο απαιτητικοί και άρχισαν με τη σειρά τους να φτιάχνουν καλές ευκαιρίες. Το παιχνίδι ήταν ανοικτό με την Πάφο να βάζει ξανά πίεση προς το τέλος του αγώνα, αλλά σταμάτησε στον εκπληκτικό χθες Γκρεμσλ. Η Δόξα σκόραρε στο 88’ με κεφαλιά του Ντερβίτ σε σέντρα του Παπαφώτη και έφυγε με σπουδαίο διπλό από την Πάφο.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Αντωνίου, Σιρόκ, Φυλακτού (67′ Γουίλιαμς), Βαλεριάνος (90’ Κωνσταντίνου), Μπεσάρα (61′ Φιλιώτης), Πανός, Αραγιούρι, Πάντσεον, Βα και Νέμετς.

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Χριστοφή, Μέσκα, Χαραλάμπους (59′ Ίταλο), Ζε Βαλέντε (76′ Καρλάο), Παπαφώτης, Λουίς Κάρλος (83′ Τραϊσέφσκι), Μπόλιεβιτς, Ασαμόα.