Επί τέλους νίκη

Η Ομόνοια επέστρεψε στις νίκες , μετά από πέντε ήττες, επικρατώντας του Ερμή στο ΓΣΠ με 2-1, χάρη σε δυο   κτυπήματα πέναλτι του Τζόρντι Γκόμες.

Το παιχνίδι άρχισε με την Ομόνοια να έχει την κατοχή και να ψάχνει τον τρόπο να απειλήσει την εστία του Αραμπατζή. Ωστόσο, τα πολλά γεμίσματα στην περιοχή δεν εκμεταλλεύτηκαν, χωρίς να βρει την μεγάλη ευκαιρία καμία εκ των δύο ομάδων. Στο 28’ ο Αντόνια κέρδισε πέναλτι για τους «πράσινους», με τον Γκόμες να σκοράρει και να ανοίγει το σκορ. Από εκείνη τη στιγμή και έπειτα, ήλεγξε τον ρυθμό μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ερμής μπήκε πιο δυνατά και ισοφάρισε στο 50’ με μια ωραία ατομική ενέργεια του Μαύρου που «εκτέλεσε» τον Μεχίας εκτός περιοχής. Στο επόμενο λεπτό, ο Αντόνια μπήκε στην περιοχή και κέρδισε το δεύτερο πέναλτι για τους γηπεδούχους. Ο  Γκόμες αξιοποίησε την ευκαιρία και έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους «πράσινους». Οι φιλοξενούμενοι, πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, προσπάθησαν να απειλήσουν, όμως η Ομόνοια ήταν αυτή που βρήκε την μεγάλη ευκαιρία στο 82’ με τον Ραμίρες, με το σουτ του να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι. Στα τελευταία λεπτά, ο Ερμής ανέβηκε ακόμη περισσότερο, όμως δεν έφτιαξε την μεγάλη ευκαιρία.

Ομόνοια: Μεχίας, Βύντρα, Πρτσε, Λόρα, Μανρίκε, Κατελάρης, Σοάρες, Γκόμες(71′ Ενρίκες,), Αντόνια(81′ Κούσουλος), Χριστοφή(46′ Τζαίλσον), Ραμίρεζ.

Ερμής: Αραμπατζής, Γκουλόν(73′ Ντεβέσα), Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Μαύρου, Πηλέας, Εσομπέ(46′ Δημητρίου), Ψάλτης(62′ Κιπιάνι), Φυλακτού, Εμπαλό, Ντε Μέλο