Επιστροφή, τελεία και παύλα!(στιγμιότυπα)

Ένας Απόλλωνας από τα όχι πολύ παλιά  νίκησε 2-0 την Ανόρθωση, πέτυχε την 4η σερί νίκη, την 2η σε ντέρμπι και μπήκε για τα καλά στην διεκδίκηση του τίτλου. Πλέον οι «γαλάζιοι» απέχουν μόλις τέσσερις βαθμούς από την κορυφή.

Μετά από ένα πολύ μέτριο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι άνοιξε την επανάληψη. Στο 52΄ ο Παπουλής με μια γκολάρα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, στο 80΄ η Ανόρθωση έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ντούρις ο οποίος σημάδεψε το δοκάρια και ο Ζελάγια στο 83΄ έδωσε το τελειωτικό χτύπημα στους φιλοξενούμενος κάνοντας με προβολή του 2-0. Η «Κυρία» άργησε να μπει στο παιχνίδι, πίεσε μετά το 1-0 είχε την ευκαιρία της αλλά από την στιγμή που ήρθε «καπάκι» το δεύτερο γκολ του Απόλλωνα τα πράγματα δυσκόλεψαν πολύ και η πρώτη φετινή ήττα είναι γεγονός για την ομάδα της Αμμοχώστου.

ΑΠΟΛΛΩΝ : Μολ, Σελίμοβιτς, Κυριάκου (76΄ Αντωνιάδης), Σάλαϊ, Αγκίρε (82΄ Αγκίρε), Ζοάο Πέδρο, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Πίττας (46΄ Γιαννιώτας), Παπουλής, Ζελάγια

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Σίλντενφελντ, Βγκορτς, Σελίν, Ιωάννου, Π. Αρτυματάς (54΄ Νταουσβίλι), Μαργκάσα, Κ. Αρτυματάς, Ράγιος, Οκριασβίλι (70΄ Μανθάτης), Κατσαράβα (54΄ Ντούρις)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζελάγια (3η), Μάρκοβιτς (3η), Σελίμοβιτς, Κυριάκου, Νσούε (3η), Αντωνιάδης/ Βργκοτς

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος