Εριξε πεντάρα και έμεινε μόνος στην κορυφή

Σε παιχνίδι που έγινε στο Τσίρειο Στάδιο για την 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας ο Απόλλωνας νίκησε με το ευρύ 5-0 τη Νέα Σαλαμίνα.

Με τη μεγάλη του νίκη ο Απόλλωνας παρέμεινε μόνος του στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η Νέα Σαλαμίνα διατηρήθηκε στους δεκαεπτά βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε στο 4′ με πέναλτι ο Γκαστόν Σανγκόι και στο 41′ ο Αντράντε πέτυχε το 2-0, αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου.

Το 3-0 έγινε με κεφαλιά του Γκιέ στο 52′ και δέκα λεπτά αργότερα ο Γιώργος Μερκής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Στο 87′ διαμορφώθηκε το 5-0 για τους πρωτοπόρους από τον Τουράμ.

Στην επόμενη αγωνιστική ο Απόλλωνας αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Εθνικό Άχνας και η Νέα Σαλαμίνα θα φιλοξενήσει το ΑΠΟΕΛ.