Η Ομόνοια έσωσε τον βαθμό στις καθυστερήσεις του αγώνα με τη Δόξα (2-2), όμως η ισοπαλία δυσκολεύει την προσπάθεια της για είσοδο στην πρώτη εξάδα. Και αυτό καθώς έχει 27 βαθμούς έναντι 30 της Νέας Σαλαμίνας και 33 της Ανόρθωσης, ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές για το τέλος της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος. Ο αγώνας άρχισε με αναγκαστική αλλαγή για τη γηπεδούχο, καθώς ο Λόρα τραυματίστηκε στο 6ο λεπτό και αποχώρησε στο 11’, δίνοντας τη θέση του στον Γκαφούρ.

Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και δημιούργησαν μερικές καλές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα ένα σουτ του Σοάρες στο αριστερό κάθετο δοκάρι (24’). Δύο λεπτά αργότερα η Δόξα άνοιξε το σκορ, κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Μπόλιεβιτς εκτέλεσε κόρνερ και ο Παβλόφ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Γκόμεθ είχε κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι.

Με τη σέντρα στην επανάληψη η προσφυγική ομάδα πήρε γερό προβάδισμα. Ο Μεχίας απόκρουσε ασταθώς σε σουτ του Κάρλος και ο Παπαφώτης με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0. Σταδιακά η Ομόνοια πίεσε έντονα και στο 80’ ο Μαυρίας αξιοποίησε πάσα του Ζίβετς και μείωσε με πλασέ. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κολοβός διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με κοντινό πλασέ, μετά από ασταθή απόκρουση του Γκρεμσλ.

Ομόνοια: Μεχίας, Λόρα (12′ Γκαφούρ), Βύντρα, Κούσουλος, Πρετσέ (55′ Ζίβετς), Λοέ (55′ Ντάρμπισαϊρ), Σοάρες, Γκόμεθ, Μαυρίας, Κολοβός, Ραμίρες.

Δόξα: Γκρέμσλ, Περέιρα (87′ Μουχτάρης), Μίτρεα, Σωτηρίου, Νελσίνιο, Ασαμόα, Μπόλιεβιτς, Τίνκου, Λουίς Κάρλος, Παπαφώτης (65′ Μπα), Παβλόφ (68′ Ζατλ).

Σκόρερ: 80′ Μαυρίας, 90’+3 Κολοβός / 26′ Παβλόφ, 46′ Παπαφώτης

Κίτρινες: Πρετσέ (3η) / Σωτηρίου (3η), Παβλόφ, Μπα, Μπόλιεβιτς