Euro 2020: Πρώτη νίκη για Ρωσία, ντεμπούτο με το δεξί για Ουαλία

Με τον σταρ της Ρεάλ, Γκάρεθ Μπέιλ στην αρχική της ενδεκάδα, η Ουαλία υποδέχθηκε στο Κάρντιφ τη Σλοβακία.

Ο Ράιαν Γκιγκς είδε τον Τζέιμς ν’ ανοίγει το σκορ μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξη του ματς στο  Millenium . Ο Χάπαλ  ανακάτεψε την τράπουλα , αλλά ούτε οι πρώην εξτρέμ του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ και Μίροσλαβ Στοχ (πέρασε αλλαγή στη θέση του Μακ) δεν μπόρεσαν ν’ απειλήσουν τον Χένεσι. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στην προκριματική διαδικασία για την Ουαλία έπιασε δηλαδή στους τρεις βαθμούς την αντίπαλό της.

Έκανε, δηλαδή, ντεμπούτο με το δεξί στα προκριματικά Euro 2020 καθώς στην πρώτη αγωνιστική έκανε το ρεπό της.

5. Ουγγαρία 0

Η Ρωσία άφησε πίσω της την ήττα στις Βρυξέλλες από το Βέλγιο και νίκησε το Καζακστάν στην Αστανά. Γι’ αυτό φρόντισε ο Ντένις Τσερίσεβ. Ο μεσοεπιθετικός της Βαλένθια άνοιξε το σκορ στο 19′ και διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου (45+2′).

Ο Τζιούμπα στο 52′ έκανε το 3-0 για τη Ρωσία, ενώ το τελικό σκορ (0-4) διαμορφώθηκε από τον Μπεϊζεμπέκοβ, καθώς με αυτογκόλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νεπογκόντοβ.

9ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Καζακστάν – Ρωσία 0-4 (19′, 45+2′ Τσερίσεβ, 52′ Τζιούμπα, 62′ αυτ. Μπεϊζεμπέκοβ)

Κύπρος – Βέλγιο (21:45)

Σαν Μαρίνο – Σκωτία (19:00)