Για τους επαναληπτικούς τους αγώνες στον 1ο προκριματικό γύρο του Europa League, που θα διεξαχθούν την Πέμπτη προετοιμάζονται Απόλλων και Ανόρθωση. 

Ο Απόλλωνας, έχοντας σε βάρος του την ήττα με 1-0 από τον πρώτο αγώνα στη Λιθουανία την FC Stumbras, θα προσπαθήσει να ανατρέψει τα σε βάρος του δεδομένα και να πάρει την πρόκριση. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στις 20:00 στο ΓΣΠ, με τον νικητή να αντιμετωπίζει στον δεύτερο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης το νικητή του αγώνα Željezničar (Βοσνία / Ερζγοβίνη) – Narva Trans (Εσθονία). Ο πρώτος αγώνας έγινε στην Εσθονία και νίκησε η Željezničar με 2-0.

Από την άλλη, η αποστολή της Ανόρθωσης βρίσκεται ήδη στην Αλβανία και προετοιμάζεται για τον επαναληπτικό με τη Laci. Ο αγώνας θα αρχίσει στις 18:00 και ο  νικητής στο δεύτερο προκριματικό γύρο Europa League θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Glenavon Β. Ιρλανδίας – Molde Νορβηγίας. Στον πρώτο αγώνα νίκησε η Glenavon με 2-1.

Τρεις ομάδες προκρίθηκαν στον β’ προκριματικό, όλο το πρόγραμμα 

Λέφσκι, Ρέιντζερς και Χόνβεντ προκρίθηκαν χθες στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League. Άλλος ένας επαναληπτικός αγώνας διεξάγεται σήμερα ενώ ο κύριο όγκος των αγώνων θα διεξαχθούν την Πέμπτη.
 
Στους αγώνες ρεβάνς του α` προκριματικού γύρου στο Europa League σημειώθηκαν τα αποτελέσματα (σε παρένθεση το σκορ των πρώτων αναμετρήσεων):

Λέφσκι (Βουλγαρία)-Βαντούζ (Λουξεμβούργο)                 3-2  (0-1)           
Σκούπι (ΠΓΔΜ)-Ρέιντζερς (Σκωτία)                                   0-0  (0-2)           
Χόνβεντ (Ουγγαρία)-Ραμποτνίτσκι (ΠΓΔΜ)                      4-0  (1-2)
 
ΤΕΤΑΡΤΗ 18/7
Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία)-Τρανς Νάρβα (Εσθονία)                     (2-0)
 
ΠΕΜΠΤΗ 19/7     
Τομπόλ (Καζακστάν)-Σαμτρέντια (Γεωργία)                                  (1-0)           
Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία)-ΚΙ Κλακσβίκ (Νησιά Φαρόε)       (2-1)
Σαράγεβο (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Μπάναντς (Αρμενία)                 (2-1)         
Πρίστινα (Κόσοβο)-Φόλα Ες (Λουξεμβούργο)                              (0-0)           
Μόλντε (Νορβηγία)-Γκλέναβον (Βόρεια Ιρλανδία)                        (1-2)        
Βαρντάρ (ΠΓΔΜ)-Πιούνικ (Αρμενία)                                               (0-1)           
Λουφτετάρι (Αλβανία)-Βέντσπιλς (Λετονία)                                   (0-5)           
Μπεϊτάρ (Ισραήλ)-Τσικούρα (Γεωργία)                                          (0-0)           
Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο)-Ρούνταρ Βελένιε (Σλοβενία)                   (0-7)        
Μάριμπορ (Σλοβενία)-Παρτιζάνι (Αλβανία)                                   (1-0)           
Κοπενγχάγη (Δανία)-Κουόπιο (Φινλανδία)                                   (1-0)           
Νταντάλκ (Ιρλανδία)-Λεβάντια (Εσθονία)                                     (1-0)           
Αρτις (Καζακστάν)-Τρακάι (Λιθουανία)                                         (0-0)           
Κέσλα (Αζερμπαϊτζάν)-Μπάλζαν (Μάλτα)                                    (1-4)           
Χαφναρφιόρντουρ (Ισλανδία)-Λάχτι (Φινλανδία)                         (3-0)           
Προγκρές Νίντερκορν (Λουξεμβούργο)-Γκαμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)     (2-0)
Σλάβια Σόφιας (Βουλγαρία)-Αλβες Τάμπερε (Φινλανδία)            (1-0)     
Χάκεν (Σουηδία)-Λιεπάγια (Λετονία)                             (3-0)           
Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία)-Μιλσάμι Ορχέι (Μολδαβία)         (4-2)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)              (1-1)       
Λάτσι (Αλβανία)-Ανόρθωση (Κύπρος)                              (1-2)           
Όσιγεκ (Κροατία)-Πετροκούμπ (Μολδαβία)                         (1-1)       
Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία)-Κόνας Κουέι (Ουαλία)           (3-1)
Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)-Ντέρι Σίτι (Ιρλανδία)               (0-2)        
Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) – Ουίπεστ (Ουγγαρία)                     (2-0) 
Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)-Στούμπρας (Λιθουανία)                 (0-1)
Ρίγα (Λετονία)-ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)                        (0-1)           
Σάρπσμποργκ (Νορβηγία)-IBV (Ισλανδία)                          (3-0)           
Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)-Ενγκορντάνι (Ανδόρα)                 (3-0)     
Ζάρια Μπάλτι (Μολδαβία)-Γκόρνικ Ζάμπρζε (Πολωνία)              (0-1)   
OFK Τίτογκραντ (Μαυροβούνιο)-B36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)         (0-0)  
Βιτόρουλ (Ρουμανία)-Ρασίνγκ Ουνιόν (Λουξεμβούργο)              (2-0) 
Ντομζάλε (Σλοβενία)-Σιρόκι Μπρίγεγκ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)        (2-2)
ΑτΚ Σόλνα (Σουηδία)-Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)                   (1-0)    
Παρτιζάν (Σερβία)-Ρούνταρ Πλιέβλια (Μαυροβούνιο)               (3-0)
Τρέντσιν (Σλοβακία)-Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο)  (2-0)
Ρούναβικ (Νησιά Φαρόε)-Χιμπέρνιαν (Σκωτία)                     (1-6)    
Γκαντζάσαρ Κάπαν (Αρμενία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία)                (0-2)        
Νόρντζελαντ (Δανία)-Κλίφτονβιλ (Βόρεια Ιρλανδία)               (1-0)
Κοουλρέιν (Βόρεια Ιρλανδία)-Σπαρτάκ Σουμπότιτσα (Σερβία)       (1-1)
Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα)-Ραντνίτσκι Νις (Σερβία)             (0-4)     
Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)-Ντουναίσκα Στρέντα (Σλοβακία)       (1-1) 
Νόμε Κάλιου (Εσθονία)-Στιάρναν (Ισλανδία)                      (0-3)