Europa League: Δυο ισοπαλίες και μια ήττα

Δυο ισοπαλίες και μια ήττα ήταν ο απολογισμός των κυπριακών ομάδων στους χθεσινοβραδινούς πρώτους αγώνες για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.

• Η Ομόνοια πέτυχε το ζητούμενο στη Κοπεγχάγη, υποχρεώνοντας την τοπική Μπρόντι σε λευκή ισοπαλία σε αγώνα για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Έτσι οι «πράσινοι» έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν την πρόκριση στον επόμενο γύρο στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στο ΓΣΠ στις 6 Αυγούστου.

• Ένα αυστηρό πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων στέρησε από τον Απόλλωνα τη νίκη στον πρώτο αγώνα με την αζέρικη Καμπάλα για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, στο Αντώνης Παπαδόπουλος.

Η λεμεσιανή ομάδα προηγείτο από το 14ο λεπτό με γκολ του Κολοκούδια και κρατούσε τη νίκη μέχρι το 92` όταν ο Ουκρανός διαιτητής Σέρχιι Μπόικο καταλόγισε πέναλτι στον Φρέιρε για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Στάνκοβιτς. Το πέναλτι εκτέλεσε με επιτυχία ο Χουσεΐνοφ, σημειώνοντας το 1-1, που καθιστά το έργο του Απόλλωνα στον επαναληπτικό πολύ δύσκολο.

Σημειώνεται ότι το πέναλτι προκάλεσε αντιδράσεις, ενώ ποδοσφαιριστές της αζέρικης ομάδας αποχώρησαν πριν ο διαιτητής σφυρίξει τη λήξη του αγώνα, ο οποίος ξανάρχισε με σημαντική καθυστέρηση.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στις 6 Αυγούστου στην Μπακσέλ Αρένα στο Μπακού.

• Παρά τη μεγάλη προσπάθεια των ποδοσφαιριστών της, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα στη Γαλλία, στην έδρα της Μπορντό, στο πλαίσιο του τρίτου προκριματικού γύρου του Europa League, και το τελικό 3-0 υπέρ των Γάλλων, καθιστά εξαιρετικά δύσκολο το έργο της κυπριακής ομάδας στον επαναληπτικό της 6ης Αυγούστου στο “Αντώνης Παπαδόπουλος”.

0-0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, με την Μπορντό να ανοίγει το σκορ με κοντινό πλασέ του Ποκό στο 52΄, ενώ στο 74` ο Ντιαμπατέ με πέναλτι πέτυχε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μορίς στο 80`.

Η ΑΕΚ είχε τις δικές της ευκαιρίες να σκοράρει με αποκορύφωμα δυνατό σουτ του Ορτίθ στο δοκάρι στο 84`.

Ο αγώνας έγινε στο νεόκτιστο Stade de Bordeaux το οποίο εγκαινιάστηκε μόλις τον περασμένο Μάιο και έχει κατασκευαστεί για τις ανάγκες της τελικής φάσης του EURO 2016 που θα γίνει στη Γαλλία. Έχει χωρητικότητα 42.000 θεατών.

Διαιτητής ήταν ο Pavle Radovanović από το Μαυροβούνιο.