Έβαλε το χεράκι του ο βοηθός

Το ΑΠΟΕΛ κέρδισε (2-1) πολύ δύσκολα την μαχητική Ομόνοια που θα μπορούσε τουλάχιστον να πάρει την ισοπαλία αν δεν της ακυρωνόταν καθαρό τέρμα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» με δύο τέρματα του Εμπεσίλιο στα πρώτα λεπτά (4’ και 14’) της αναμέτρησης πήραν τους τρεις βαθμούς που τους διατήρησαν στην κορυφή. Η Ομόνοια μείωσε επίσης στο α’ ημίχρονο με τον Νταρμπισάιαρ (39’). Δικαιολογημένα τα παράπονα από την Ομόνοια για το τρίο της διαιτησίας που σε ακόμα ένα παιγνίδι ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων έπαιξε καθοριστικό ρόλο για το τελικό αποτέσμα. Ο βοηθός διαιτητής Στέλιος Νικήτα ως άλλος Ιάσωνας Χαπέσιης ακύρωσε τέρμα που πέτυχε ο Νταρμπισάιαρ ο οποίος ήταν καλυμμένος από δύο (!) ποδοσφαιριστές.

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Νσούε, Πολιάκοφ, Μερκής, Ιωάννου (81’ Καρλάο), Μοράις, Σόουζα, Εμπεσίλιο, Σάλαϊ (66’ Αλωνεύτης), Ζαχίντ, Ντελατόρε (46’ Ντε Καμάργκο)
ΟΜΟΝΟΙΑ: Χριστοδούλου, Τζαΐλσον, Γουίλιαμ, Βύντρα, Καντέ, Μαδούρο (79’ Σόλομον), Μπρέεβελντ, Σοάρες (46’ Κανού), Δημητρίου (46’ Κιπιάνι), Αντόνια, Νταρμπισάιαρ
Σκόρερ: 4’, 14’ Εμπεσίλιο / 39’ Νταρμπισάιαρ
Κίτρινες: Σάλαϊ, Νσούε, Εμπεσίλιο (6η) / Τζαΐλσον (3η), Νταρμπισάιαρ (3η), Καντέ (6η), Βύντρα, Γουίλιαμ, Κανού, Σόλομον