Εύκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ

Εικόνα κατάρρευσης παρουσίασε ο Άρης στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ και γνώρισε την ήττα με 2-0. Οι “κίτρινοι”, οι οποίο είχαν κορυφαίο παίκτη τον Κουέστα, ήταν φανερά επηρεασμένοι από τον αποκλεισμό από την ΑΕΚ και δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να κυριαρχήσουν.

Στα 37 δευτερόλεπτα ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μπα. Το εκτέλεσε ο Σφιντέρσκι με τον Κουέστα να αποκρούει και να διατηρεί το μηδέν. Στο 4′ ο Μαουρίσιο πήγε με τις τάπες σε τάκλιν στον Ματίγια και τη γλίτωσε με κίτρινη. Ο Μπίσεσβαρ, στο 10ο λεπτό, βγήκε τετ α τετ με τον Κουέστα αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο Ισπανός μπλόκαρε. Ο ΠΑΟΚ είχε κυριαρχήσει και στο 13′ απείλησε με σουτ του Γιαννούλη με τον Κουέστα να αντιδρά και πάλι σωστά. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 22′ όταν ο Γκάμα έκανε το σουτ και ο Πασχαλάκης έδιωξε. Έξι λεπτά μετά ο Σφιντέρσκι έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Άρη αλλά πλάσαρε πάνω στον Κουέστα. Τελικά το γκολ ήρθε στο 36′ όταν, μετά από εκτέλεση φάουλ του Στοχ, ο Βαρέλα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

OΆρης προσπάθησε να αντιδράσει και στο 41′ είχε ευκαιρία όταν ο Γκάμα έκανε το σουτ και ο Πασχαλάκης έδιωξε. Δύο λεπτά μετά ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ αντέδρασε σωστά και στην εκτέλεση φάουλ του Ματίγια. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Σφιντέρσκι βγήκε πάλι απέναντι στον Κουέστα, αυτή τη φορά πλάσαρε σωστά και έκανε το 2-0.

Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε με μεγαλύτερη ένταση αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε σωστά. Στο 52′ ο Μάτος έκανε δυνατό φάουλ στον Μαντσίνι αλλά δεν είδε κίτρινη, η οποία θα ήταν η δεύτερη. Ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 67′ με κεφαλιά του Μάτος και στο επόμενο λεπτό ο Σφιντέρσκι βγήκε εκ νέου τετ α τετ με τον Κουέστα και πλάσαρε επάνω του. Η επόμενη ευκαιρία σημειώθηκε στο 72′ με τον Πολωνό να πιάνει την κεφαλιά και τον γκολκίπερ του Άρη να μπλοκάρει. Ο Άρης έμεινε με δέκα στο 91′ όταν ο Δελεζήσης είδε κόκκινη για μαρκάρισμα στον Άκπομ.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Ρόουζ, Κόρχουτ, Μπα, Δεληζήσης, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα, Μανσίνι, Τόνσο, Ιντέγε.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Μάτος (94’Μιχαηλίδης), Γιαννούλης, Εσίτι, Μαουρίσιο, Μπίσεσβαρ (85’Τσιγγάρας), Στοχ (85’Λημνιός), Τζόλης (81’Άκπομ), Σφιντέρσκι (81’Σοάρες).