Φιλική οκτάρα της Ομόνοιας με σφραγίδα Κακουλλή

Η Ομόνοια επικράτησε του Άρη με 8-1 σε φιλικό αγώνα που έγινε το απόγευμα στην Κυπερούντα. Η διαφορά δυναμικότητας και ετοιμότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Το πιο σημαντικό για τον Χένινγκ Μπεργκ είναι η διάθεση και η καλή εικόνα που έδειξε η ομάδα του για αυτή την εποχή. Πρόσθετα, ο Νορβηγός τεχνικός είδε τρεις νεαρούς να χρήζονται σκόρερ, με τον Κακουλλή να κλέβει την παράσταση, αφού είδε δίχτυα τέσσερις φορές. Ζευκή, Κούσουλος, Παπουλής και Σάββα σημείωσαν τα άλλα τέρματα για την ομάδα του «τριφυλλιού».

Το σκορ άνοιξε ο Ζευκή στο 4ο λεπτό, καθώς αξιοποίησε κάθετη πάσα του Παπουλή και αφού απέφυγε τον Σωφρονίου πλάσαρε σε κενή εστία. Ο νεαρός είχε ένα μακρινό σουτ, όμως ο τερματοφύλακας του Άρη απόκρουσε δύσκολα (21’). Στο 28’ ο Κούσουλος με σουτ μέσα από την περιοχή σημείωσε το 2-0.

Η λεμεσιανή ομάδα κέρδισε πέναλτι στο 37’ όταν ο Παναγιώτου έδιωξε την μπάλα με το χέρι σε πλασέ του Κωστή και ο Μπάρμπαρο μείωσε το σκορ. Την ίδια ώρα ο αμυντικός των «πρασίνων» έφυγε από το παιχνίδι με εντολή του διαιτητή Βασίλη Δημητρίου. Στην εκπνοή του ημιχρόνου η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μαυρία και ο Παπουλής σημείωσε το 3-1.

Το συγκρότημα του Χένινγκ Μπεργκ ήταν καταιγιστικό στα τελευταία 25 λεπτά και το σκορ πήρε διαστάσεις. Ο Σάββα πέτυχε το 4-1 στο 67’ και ακολούθως πήρε τη σκυτάλη ο Κακουλλής, ο οποίος σημείωσε τέσσερα τέρματα σε 9 λεπτά! Ο νεαρός επιθετικός ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας σε οργανωμένες επιθέσεις των συμπαικτών του και βρήκε στόχο με πλασέ στο 74’, 76’, 80’, ενώ δύο λεπτά αργότερα σκόραρε και με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ.

Ο κ. Μπεργκ ξεκίνησε το φιλικό με τους Φαμπιάνο, Μαυρία, Λούφτνερ, Παναγιώτου, Κίκο, Χαραλάμπους, Κούσουλο, Τζιωνή, Παπουλή, Μποτεάκ, Ζευκή. Στην επανάληψη άλλαξε ενδεκάδα και αγωνίστηκαν οι Κυριακίδης, Περέιρα, Λανγκ, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Γκόμεθ, Βίτορ (75’ Βενιζέλου), Σάββα, Λοΐζου, Τιάγκο, Κακουλλής.