Φώναξε «παρούσα» για τον τίτλο η Ομόνοια

«Πράσινο» βάφτηκε το μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Λευκωσία επικράτησε της Ανόρθωσης (1-0) μέσα στο ΓΣΠ και μείωσε στον πόντο τη μεταξύ τους διαφορά.

«Πράσινο» βάφτηκε το μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 17ης αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η Ομόνοια επικράτησε της Ανόρθωσης (1-0) μέσα στο ΓΣΠ και μείωσε στον πόντο τη μεταξύ τους διαφορά και έβαλε φωτιά στην κορυφή, στέλνοντας μήνυμα στον κόσμο της πως θα κάνει ό,τι περνά από το χέρι της για να διεκδικήσει μέχρι τέλους τον τίτλο.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης προήλθε από «κυανόλευκο» κεφάλι, όταν ο Ντούρις στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Το πρώτο ημίχρονο είναι αλήθεια πως δεν ήταν και το καλύτερο από πλευράς θεάματος. Ενδεχομένως τα πράγματα, αλλά και η εικόνα του αγώνα, να ήταν εντελώς διαφορετικά, εάν ο Λεόντιος Τράττος έδινε με το «καλημέρα» στην Ομόνοια το πέναλτι που εδικαιούτο σε πάτημα του Νταουσβίλι στον Ορτέγα (5’).

Αυτό ήταν ίσως και το μοναδικό σοβαρό λάθος του που έκανε ο έμπειρος διαιτητής. Η Ομόνοια στα πρώτα 25 λεπτά είχε την μπάλα στην κατοχή της και πιο καλές προϋποθέσεις για γκολ, με την Ανόρθωση να μην μπορεί να αναπτυχθεί σωστά και να είναι ακίνδυνη επιθετικά. Η «Κυρία» ισορρόπησε κάπως προς το φινάλε του ημιχρόνου, ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια καλή φάση. Έβρισκε συνεχώς κλειστούς διαδρόμους προς την εστία του Κυριακίδη, ο οποίος στο ντεμπούτο του ήταν θετικότατος, αφού 2-3 φορές που χρειάστηκε φώναξε «παρών» εισπράττοντας το ζεστό χειροκρότημα από τους οπαδούς των «πρασίνων» (10.277 εισιτήρια η Ομόνοια, και 2.742 η Ανόρθωση).

Με τους καλύτερους οιωνούς άρχισε το δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια, η οποία κατάφερε να ανοίξει το σκορ πολύ νωρίς, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ ο Ντούρις ενήργησε σαν επιθετικός και με κεφαλιά άλλαξε την πορεία της μπάλας στέλνοντάς την στα δίχτυα της ομάδας του (49’). Το γρήγορο γκολ έδωσε αρκετό ενδιαφέρον στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν την απόδοσή τους. Η Ομόνοια εξακολουθούσε να είναι καλύτερη φτιάχνοντας φάσεις για γκολ, σε αντίθεση με την Ανόρθωση που μόλις μια φορά ήταν απειλητική, όταν την προβολή του Κατσιαράβα εξουδετέρωσε ο Κυριακίδης (69’).

Από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα, το ματς κύλησε στα μέτρα της ομάδας του Χένινγκ Μπεργκ, η οποία διαφύλαξε σχετικά εύκολα το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το φινάλε και πανηγύρισε μια σπουδαία από όλες τις απόψεις νίκη.