Φοβού την Ατλέτικο – Πέταξε έξω την Λίβερπουλ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι (Βίντεος)

Οι «ροχιμπλάνκος» επικράτησαν με 3-2 της Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ»

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ πήραν Ατλέτικο Μαδρίτης και Παρί Σεν Ζερμέν. Η Ατλέτικο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 έφυγε με τη νίκη με 3-2 από το «Άνφιλντ», στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των «16» και άφησε την κάτοχο του τροπαίου, Λίβερπουλ, εκτός συνέχειας! Το πρώτο παιχνίδι στην Ισπανία ήταν 1-0 υπέρ της Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η Λίβερπουλ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 43’ με τον Βαϊνάλντουμ. Στην επανάληψη οι «κόκκινοι» έχαναν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη, καθώς ο τερματοφύλακας της Ατλέτικο Μαδρίτης, Γιαν Όμπλακ, έκανε αρκετές σωτήριες αποκρούσεις. Στο 90’+3′ ακυρώθηκε γκολ της Ατλέτικο, καθώς ο Σαούλ, που σκόραρε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Λόντι, ήταν σε θέση οφσάιντ. Το 1-0 υπέρ της Λίβερπουλ έμεινε μέχρι το φινάλε του ενενηντάλεπτου και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση, καθώς η Ατλέτικο είχε κερδίσει με το ίδιο σκορ στο πρώτο ματς. Η Λίβερπουλ στο 94’ έκανε το 2-0. Μετά από μπαλιά του Βαϊνάλντουμ, ο Ρομπέρτο Φιρμίνο αρχικά έκανε την κεφαλιά, η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά την έστειλε στα δίχτυα! Οι πανηγυρισμοί της Λίβερπουλ πάντως δεν κράτησαν για πολύ, καθώς η Ατλέτικο μείωσε σε 2-1 στο 97′ με πλασέ του Γιορέντε. Μάλιστα οι «ροχιμπλάνκος» έφεραν το ματς στα ίσα (2-2) στο 105’+1′ με σουτ του Γιορέντε! Το τελικό 3-2 για την Ατλέτικο «έγραψε» στο 120’+1′ ο Μοράτα.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Αντριάν, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεϊν (82’ Μίλνερ), Βαϊνάλντουμ (106’ Ορίγκι), Χέντερσον (106’ Φαμπίνιο), Μανέ, Σαλάχ, Ρομπέρτο Φιρμίνο (113’ Μιναμίνο).

Ατλέτικο (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ (91’ Βρσάλικο), Σάβιτς, Φελίπε, Λόντι, Κορέα (106’ Χιμένες), Κόκε, Πάρτι, Σαούλ, Ντιέγκο Κόστα (56’ Γιορέντε), Ζοάο Φέλιξ (103’ Μοράτα).

Στον άλλο ψεσινό αγώνα, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 2-0 της Μπορούσια Ντόρτμουντ στο «Παρκ ντε Πρενς» και πήρε την πρόκριση για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο πρώτο παιχνίδι η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε με 2-1 στη Γερμανία.

Η Παρί άνοιξε το σκορ στο 28’ με τον Νεϊμάρ. Μάλιστα, οι πρωταθλητές Γαλλίας έκαναν το 2-0 λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45’ με τον Μπερνάτ. Η Μπορούσια Ντόρτμουντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Εμρέ Τσαν στο 89’ μετά από αψιμαχία με τον Νεϊμάρ.

Παρί (Τόμας Τούχελ): Κέιλορ Νάβας, Κέχρερ, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μπερνάτ, Παρέδες (90’ Κουασί), Γκέι, Ντι Μαρία (79’ Κουρζάβα), Νεϊμάρ, Σαράμπια (64’ Εμπαπέ), Καβάνι.

Ντόρτμουντ (Λούσιαν Φαβρ): Μπούρκι, Πίστσεκ, Χούμελς, Ζαγκαντού, Χακίμι (87’ Γκέτσε), Τσαν, Βίτσελ (71’ Ρέινα), Γκερέιρο, Σάνκο, Αζάρ (68’ Μπραντ), Χόλαντ.