Γαλλία: Καρέ διπλών

Η Ανζέ ήταν η μόνη γηπεδούχος που κατάφερε να πάρει τρίποντο αφού με τον Τραορέ στο 60’ πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Λιλ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ρεμί έχασε πέναλτι και η Λιλ δεν κατάφερε να απαντήσει.

Το δεύτερο διπλό της στο πρωτάθλημα πήρε η Μονπελιέ με 1-0 απέναντι στη Ρεμς με γκολ του Ογιόνγκο στο 77’ με τη νικήτρια να φτάνει τους επτά βαθμούς. Σπουδαία νίκη και για την Τουλούζ που πήρε κεφάλι πολύ νωρίς με τον Γκραντέλ και τον Σανγκαρέ στο 2’ και στο 12’, για να μειώσει ο Τουράμ στο 45’ ενώ ο Τοντιμπό είχε αποβληθεί από το 26ο λεπτό για την φιλοξενούμενη.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Ναντ. Τα «καναρίνια» έμειναν πίσω στο σκορ από γκολ του Αγιόρκε, στο 21ο λεπτό, όμως το αυτογκόλ του Μίτροβιτς στο 34’ και το γκολ του Λούκας Εβαντζελίστα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους άλλαξαν τη ροή του ματς, ενώ ο Σάλα στο 59’ έκανε το 1-3. Ο Ντα Κόστα μείωσε στο 81’ σε 2-3 χωρίς να αλλάξει κάτι.

Μεγάλη νίκη και για την Καέν που έκανε σεφτέ στο πρωτάθλημα με το εκτός έδρας 2-0 κόντρα στην Ντιζόν με τον Κρίβελι να σκοράρει στο 21ο λεπτό και το σκορ να κλείνει στο 90+4’ από τον Μποβέ.

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής

Παρασκευή (31/08)
Λιόν – Νις 0-1 (51’ Σεντ-Μαξιμέν)

Σάββατο (01/09)
Νιμ – Παρί Σεν Ζερμέν 2-4 (63′ Μπομπισόν, 71′ πεν. Σαβανιέ – 36′ Νεϊμάρ, 40′ Ντι Μαρία, 77′ Εμπαπέ, 90+2′ Καβάνι)
Ανζέ – Λιλ 1-0 (60′ Τραορέ)
Ντιζόν – Καέν 0-2 (21′ Κρίβελι, 90+4′ Μποβέ)
Γκινγκάμπ – Τουλούζ 1-2 (45′ Τουράμ – 2′ Γκραντέλ, 12′ Σανγκαρέ)
Ρεμς – Μονπελιέ 0-1 (77′ Ογιονγκό)
Στρασβούργο – Ναντ 2-3 (21′ Αγιόρκε, 81′ Ντα Κόστα- 34′ αυτ. Μίτροβιτς, 45+2′ Εβανγκελίστα, 59′ Σάλα)