Γαλλία: Πιάστε την Παρί… αν μπορείτε!

Το… λάθος να κλείσει προηγούμενη το πρώτο ημίχρονο έκανε η Ναντ, με αποτέλεσμα η Παρί Σεν Ζερμέν να αντιδράσει… βιαίως στο δεύτερο και να τη συντρίψει 4-1 μέσα στο «Μποζουάρ», με τους Παριζιάνους να είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στη φετινή Ligue 1, ύστερα από οκτώ αγωνιστικές!

Τα «καναρίνια» πέρασαν μπροστά με το γκολ του Μπαμού στο 11’, διατηρώντας το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Όμως, ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στο 48’ έφερε το ματς στα ίσα, με αυτό να είναι το 108ο τέρμα του με τη φανέλα της Παρί, ένα μόλις λιγότερο από τον Παουλέτα, ο οποίος είναι ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου.

Στη συνέχεια, οι πρωταθλητές ήταν αυτοί που πίεζαν για το γκολ και το κατάφεραν με τον Καβάνι στο 73’ και τον Ντι Μαρία επτά λεπτά αργότερα να «καθαρίζει» το ματς, κάνοντας το 1-3. Όμως, το… μενού είχε κι άλλο τέρμα, καθώς το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 90’ ο Οριέ.