Γαλλία: Σερί ήταν και πάει…

Η Μαρσέιγ πήγαινε… τρένο, μετρώντας 14 αγώνες πρωταθλήματος χωρίς ήττα (11-3-0) , αλλά το σερί έμελλε να σταματήσει στο Βελοντρόμ από τη Ναντ. Τα «καναρίνια» πέρασαν με το εντυπωσιακό 3-1 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του Championnat και παράλληλα έβαλαν τέλος στο δικό τους αρνητικό σερί των πέντε αγώνων χωρίς νίκη. Η Ολιμπίκ παρέμεινε στη δεύτερη θέση με 52 βαθμούς, ενώ η Ναντ σκαρφάλωσε προσωρινά στην έκτη με 37.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 34’ με τον Λιμπόμπ, αλλά η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν πολύ άμεση, καθώς έφτασαν στην ισοφάριση πέντε λεπτά αργότερα με τον Σανσόν. Το 1-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου και με βάση την εικόνα του αγώνα ήταν δίκαιο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Μαρσέιγ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Ρονζιέ, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι και στο 53’ η Ναντ «χτύπησε» για δεύτερη φορά με τον Μπαμπά. Η ομάδα της Μασσαλίας παρά την εδαφική υπεροχή και τις ευκαιρίες, όχι μόνο δεν κατάφερε να φτάσει εκ νέου στην ισοφάριση, αλλά στις καθυστερήσεις, ήρθε και το αυτογκόλ του Γκονζάλες, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 3-1.