Γερμανία: Επιτέλους νίκη για Βέρντερ

Μετά τις 14 Σεπτεμβρίου και οκτώ παιχνίδια χωρίς «τρίποντο», η Βέρντερ Βρέμης νίκησε σήμερα με 3-2 μέσα στην «Φόλκσβαγκεν Αρένα» την Βόλφσμπουργκ, στο τελευταίο χρονικά ματς για την 13η αγωνιστική της Bundesliga!

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ από την άσπρη βούλα, μετά από υπόδειξη του VAR για χέρι του Γκιλαβογκί, με τον Ράσιτσα να σκοράρει για πέμπτη φορά φέτος, στο 13’, ενώ στο 31ο λεπτό ο Παβλένκα ανέτρεψε τον Βέγκχορστ εκτός περιοχής σε μια ανεπανάληπτη γκέλα, αλλά ευτυχώς για τον γκολκίπερ της Βέρντερ ο αντίπαλός του υποδείχθηκε οφσάιντ…

Ωστόσο, ο Ολλανδός επιθετικός των «λύκων» πήρε τη… ρεβάνς πέντε λεπτά μετά, όταν και με κοντινή προβολή μετά από κεφαλιά πάσα του Μπρουκς, τον νίκησε για να κάνει παράλληλα το 1-1, με το έβδομο φετινό του τέρμα στο γερμανικό πρωτάθλημα!

Η ομάδα από τον γερμανικό Βορρά δεν πτοήθηκε και με πολύ ωραία κεφαλιά «ψαράκι» από τον Μπιτενκούρ ανέκτησε το προβάδισμα στο 39’, σκορπώντας ταυτόχρονα χαρά στους 2800 φίλους της που βρέθηκαν στο γήπεδο!

Ενώ η μεγάλη απόκρουση στο 44ο λεπτό του Παβλένκα στην κεφαλιά του Γκιλαβογκί έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-2.

Στην επανάληψη, η Βολφσμπουργκ πίεσε για το 2-2, το οποίο και πέτυχε αμέσως μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, με τον Μπρουκς να σκοράρει με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ. Γκολ, ωστόσο, που ακυρώθηκε, κατόπιν εξέτασης του VAR, λόγω οφσάιντ του σκόρερ!

Ο Γουίλιαμ προειδοποίησε στο 70’, με το μακρινό σουτ του να αποκρούεται από τον Παβλένκα, όμως, τρία λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης με το «παρθενικό» του τέρμα, έφερε το ματς στα ίσα…

Η Βέρντερ δεν κλείστηκε στη συνέχεια και αυτό της χάρισε για τρίτη φορά στην αναμέτρηση το προβάδισμα, όταν στο 83ο λεπτό ο Ράσιτσα έφυγε στην αντεπίθεση και με σουτ από θέση μέσα αριστερά, διαμόρφωσε το 2-3 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.