Στους δύο βαθμούς μείωσε τη διαφορά της από την Ντόρτμουντ η Μπάγερν Μονάχου μετά τις αναμετρήσεις του Σαββάτου για την 9η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε να βάλει το χέρι της η Χέρτα.

Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε δύο φορές με τέρματα του Σάντσο με 1-0 και 2-1, αλλά ισάριθμες φορές απάντησε ο Καλού.

Ο πρώην επιθετικός της Τσέλσι ήταν εκείνος που έδωσε έναν πολύτιμο βαθμό στους φιλοξενούμενους. Στο 27ο η Ντόρτμουντ με τρεις πάσες κατάφερε να φτάσει από τη μία περιοχή στην άλλη, με τον Σάντσο από κοντά να κάνει το 1-0.

Η απάντηση της Χέρτα ήρθε στο 41′ με τον Καλού να φεύγει στην κόντρα και να φέρνει το ματς στα ίσα. Οι γηπεδούχοι πίεσαν από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και στο 61′ έφτασαν στο γκολ με τον Σάντσο. Στο 90′ όμως ο Ζαγκαντού ανέτρεψε τον Σέλκε, ο διαιτητής σωστά έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Καλού με το δεύτερο τέρμα του έκανε το 2-2.

Την γκέλα της Ντόρτμουντ εκμεταλλεύτηκε η Μπάγερν Μονάχου. Ο Γκορέτζκα άνοιξε το σκορ στο 39′ για τους Βαυαρούς, με τον Μπετιούς να απαντά για την Μάιντς με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Τελικά, τη λύση για την ομάδα του Κόβατς έδωσε ο Τιάγκο Αλκάνταρα στο 62′.

Στα άλλα δύο ματς που διεξήχθησαν νωρίς το απόγευμα του Σαββάτου οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που επικράτησαν. Το Ανόβερο ηττήθηκε εντός έδρας με 2-1 από την Άουγκσμπουργκ με τους φιλοξενούμενους να έχουν “χρυσό” σκόρερ τον Φινμπόγκασον, ενώ επιβλητικό ήταν το πέρασμα της Βόλφσμπουργκ από την έδρα της Φορτούνα Ντίσελντορφ με 3-0.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Παρασκευή 26/10

Φράιμπουργκ – Γκλάντμπαχ 3 – 1 (1′ Πέτερσεν, 57′ Bάλσμιντ, 90+4′ Χέλερ – 20′ Αζάρ)

Σάββατο 27/10

Ντόρτμουντ -Χέρτα 2-2 (27′, 61′ Σάντσο – 41′, 90+1′ πεν. Καλού)

Ανόβερο – Αουγκσμπουργκ 1-2 (72′ Μπέμπου – 8′ Κεντίρα, 63′ πεν. Φινμπόγκασον)

Μάιντς – Μπάγερν Μονάχου 1-2 (48′ Μποέτιους – 39′ Γκορέτσκα, 62′ Τιάγκο Αλκάνταρα)

Φορτούνα Ντίσελντορφ – Βόλφσμπουργκ 0-3 (41′ πεν. Βέγκχορστ, 72′ Μπρέκαλο, 80′ Γκίντσεκ)