Γερμανία: Η Μπάγερν συνεχίζει να γράφει ιστορία

Η Μπάγερν είναι νταμπλούχος Γερμανίας και για την χρονιά 2018/19. Ο 76ος τελικός βάφτηκε κόκκινος με τους «Βαυαρούς» να παίρνουν το 19o τρόπαιο με το ευρύ 0-3 απέναντι στην Λειψία που το πάλεψε αρκετά. Η ομάδα του Ράνγκνικ αντιστάθηκε σε μεγάλο βαθμό απέναντι στο θηρίο της Γερμανίας που ήταν θέμα χρόνου να πετύχει ένα τέρμα για να πάρει μπρος.

Σκόρερ για την ομάδα του Κόβατς ο Λεβαντόφκσι που για 3η συνεχόμενη χρονιά είναι πρώτος σκόρερ του κυπέλλου και ο Κομάν. Πρώτο ντάμπλ για τον Κόβατς στην καριέρα του.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την Λειψία να είναι καλύτερη από την Μπάγερν και να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα αλλά να έχει και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 3ο λεπτό ο Γκνάμπρι πάτησε περιοχή κάνοντας το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία. Στο 11ο λεπτό η Λειψία έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Φόρσμπεργκ εκτέλεσε το κόρνερ με τον Πούλσεν να κάνει μια δυνατή κεφαλιά και τον Νόιερ να πραγματοποιεί μια τεράστια επέμβαση ενστικτωδώς και να απομακρύνει την μπάλα. Στο 17ο λεπτό ο Πούλσεν πέρασε με ωραίο τρόπο τον Σούλε και πάτησε περιοχή. Ο Κίμιχ έβαλε την κόντρα που ήταν αρκετή για να αλλοιώσει το σουτ του Δανού. Στο 28ο λεπτό ο Λεβαντόφκσι κατάφερε να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Ο Αλάμπα έκανε το όβερλαπ, και σέντραρε στο ύψος του πέναλτι με τον Λεβαντόφσκι να παίρνει μια πολύ δύσκολη γυριστή κεφαλιά, ανοίγοντας το σκορ για τους «Βαυαρούς». Στο 44ο λεπτό ο Κομάν να βγήκε στην πλάτη της άμυνας και ακολούθως τετ α τετ με τον Γκουλάτσι, για να σουτάρει και να έρθει ο Κονατέ να διώξει με το κεφάλι. Ένα πρώτο ημίχρονο με την Λειψία να ξεκινά καλύτερα από την Μπάγερν με τους «Βαυαρούς» να ανεβάζουν στροφές και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ αλλά και να βάζουν αρκετή πίεση και να φτάνουν πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα με τον Γκουλάσι να σταματάει τους ποδοσφαιριστές του Νίκο Κόβατς.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Και οι δυο ομάδες έβαλαν αρκετή πίεση για να πετύχουν ένα τέρμα. Στο 47ο λεπτό ο Τιάγκο να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία της Λειψίας. Στο επόμενο ακριβώς λεπτό ο Φόρσμπεργκ έχασε ίσως το παιχνίδι που έκρινε τον αγώνα. Ο Κονάτε με εκπληκτική πάσα στην πλάτη της άμυνας της Μπάγερν βρήκε τον Φόρσμπεργκ που έτρεξε με την μπάλα και τον Νόιερ να κάνει μια εκπληκτική επέμβαση. Στο 49ο λεπτό ο Βέρνερ έκανε την κεφαλιά με τον Νόιερ και πάλι να αποκρούει την μπάλα. Στο 56ο λεπτό ο Λεβαντόφκσι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον τερματοφύλακα της Λειψίας να απομακρύνει την μπάλα. Στην ακριβώς επόμενη φάση έγινε η ολιγωρία στην άμυνα της Λειψίας με τον Γκνάμπρι να κάνει το σουτ και τον Γκουλάσι να αποκρούει την μπάλα. Στο 57ο λεπτό ο Βέρνερ έκανε το σουτ με τον Κίμιχ και πάλι να βάζει την προβολή και να απομακρύνει την μπάλα. Στο 62ο λεπτό είχαμε σουτ του Χούμελ έξω από την περιοχή. Ο Γκουλάσι να απομάκρυνε την μπάλα. Έγινε η φάση στην περιοχή με τον Λεβαντόφκσι να προσπαθεί να κερδίσει την κόντρα με τον Κλόστερμαν να απομακρύνει την μπάλα την τελευταία στιγμή. Στο 78ο λεπτό ωραία ατομική ενέργεια του Κομάν, που κατέβασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, γύρισε, βρέθηκε απέναντι στον Γκουλάτσι και με δυνατό σουτ τον εκτέλεσε. Εκεί που όλοι περίμεναν αντίδραση από την Λιεψία ήρθε ο Λεβαντόφκσι να κάνει το 0-3 για την ομάδα του και να τελειώσει μια και έξω την υπόθεση τίτλος. Ο Λεβαντόφσκι έφυγε στην κόντρα και με πολύ ωραίο σκαφτό πλασέ να περνάει τη μπάλα πάνω από τον Γκουλάτσι, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του.

Σε ένα παιχνίδι που η Λειψία θα μπορούσε να πει πως δικαιούταν κάτι περισσότερο ήρθε η ποιότητα αλλά και η εμπειρία της Μπάγερν να μιλήσει στο τέλος του αγώνα.

Λειψία (Ραλφ Ράνγκνικ): Γκουλάσι, Κλόστερμαν, Κονάτε, Ορμπάν, Χάλστενμπεργκ, Σάμπιτζερ, Άνταμς, Καμπλ, Φόρσμπεργκ, Βέρνερ, Πούλσεν

Μπάγερν (Νίκο Κόβατς): Νόιερ, Αλάμπα, Χούμελς, Σούλε, Κίμιχ, Τιάγκο, Μαρτίνεζ, Κομάν, Μούλερ, Γκνάμπρι, Λεβαντόφκσι

Διαιτητής: Τόμπιας Στίλερ

Σκόρερ: -/ 28′,85′ Λεβαντόφκσι, Κομάν 77′