Γερμανία: «Ισοπέδωσε» τη Μάιντς και βλέπει… Ευρώπη η Βόλφσμπουργκ

Την δεύτερη διαδοχική της νίκη και τρίτη σερί σε όλες τις διοργανώσεις πήρε η Βόλφσμπουργκ απέναντι στην Μάιντς, μετά το ευρύ 4-0 της «Φόλκσβαγκεν Αρένα» με το οποίο ολοκληρώθηκε η δράση για… σήμερα στην 23η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι «λύκοι» προηγήθηκαν στο 21’, όταν ο Βέγκχορστ τροφοδότησε τον Μπρέκαλο, εκείνος σούταρε με το αριστερό, ο Τσέντνερ έκανε επαφή με τη μπάλα αλλά την έστειλε απλά στο δοκάρι, προτού αυτή καταλήξει τελικά στα δίχτυα του, με τον Κροάτη εξτρέμ να σκοράρει ξανά μετά την… 3η αγωνιστική!

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Ζάλαι στο διάστημα 28’-29’, χωρίς να σκοράρουν όμως και σαν να μην έφτανε αυτό, ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα…

Με τον Στέφεν να σκοράρει για δεύτερη φορά στα τρία τελευταία ματς πρωταθλήματος, με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, κάνοντας το 2-0… ξεκούραστα και με αρκετή δόση τύχης για την Βόλφσμπουργκ. Ενώ στις καθυστερήσεις ο Γκίντσεκ παραλίγο να σκοράρει κι αυτός, με το σουτ του να περνάει για… χιλιοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι!

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έφτασαν νωρίς νωρίς και σε τρίτο τέρμα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή τους, καθώς μετά από ωραία συνεργασία των Στέφεν και Γκίντσεκ ο Γκέρχαρντ ανενόχλητος με προβολή έκανε… σεφτέ και μαζί το 3-0, στο 49’.

Από εκεί και μετά, η Μάιντς… παρέδωσε πνεύμα, το 4-0 έδειχνε πιο πιθανό από το 3-1, με τον Στέφεν να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 59ο λεπτό και τον Μπρέκαλο να τον… μιμείται, πέντε λεπτά μετά.

Τελικά, ο Στέφεν με πολύ όμορφη ατομική ενέργεια και γκολ στο 68ο λεπτό, διαμόρφωσε με τη βοήθεια και του δοκαριού το τελικό 4-0, σκοράροντας παράλληλα δις στο ίδιο ματς για πρώτη φορά μετά τον Απρίλιο του 2019 και τον αγώνα της Βόλφσμπουργκ με το Αννόβερο…