Γερμανία: Μένει… ζωντανή η Βέρντερ

Με… κεκτημένη ταχύτητα, η Βέρντερ Βρέμης επικράτησε εκτός έδρας της Σάλκε με 1-0, για την 28η αγωνιστική της Bundesliga κι έκανε ένα ακόμα βήμα στη «μάχη» που δίνει για την παραμονή της στη «μεγάλη» κατηγορία του γερμανικού ποδοσφαίρου…

Οι «πράσινοι» κράτησαν το μηδέν στα μετόπισθεν για τρίτη διαδοχική αγωνιστική, μένοντας ταυτόχρονα αήττητοι, ενώ είδαν τον Μπιτενκούρ -όπως και πριν από δύο ματς- να πετυχαίνει το… χρυσό τέρμα λίγο μετά την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, με φοβερό σουτ με το αριστερό από τα 20 μέτρα!

Από την άλλη, οι «κένιγκσμπλαου» επιβεβαίωσαν ότι… δεν βλέπονται εδώ και καιρό, καθώς μετά από ένα πρώτο ημίχρονο όπου δεν έκαναν ούτε… υποψία φάσης, πήραν την κατοχή της μπάλας αλλά δεν την έστειλαν στα δίχτυα. Έτσι, έμειναν χωρίς «τρίποντο» για… 11η σερί αγωνιστική και η καρέκλα του Νταβίντ Βάγκνερ… τρίζει επικίνδυνα.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Χόφενχαϊμ, που κέρδισε με 1-0 την Μάιντς και «έπιασε» στην έκτη θέση της βαθμολογίας, η οποία βγάζει στην Ευρώπη του χρόνου, την Βόλφσμπουργκ.

Ο σύλλογος του Κράιχγκαου κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπάουμγκαρτνερ στο 25’, ωστόσο η εκτέλεση του Τσούμπερ δύο λεπτά μετά, ήταν κακή με αποτέλεσμα ο Μίλερ να πέσει δεξιά και να αποκρούσει.

Μάλιστα, αντί για το 0-1 λίγο έλειψε να έρθει το 1-0 για τους γηπεδούχους, στο 34ο λεπτό, με την μπάλα να σταματάει όμως στο δοκάρι, μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουάισον!

Τελικά, ο Μπεμπού επέστρεψε στα γκολ μετά την 16η αγωνιστική, «χτυπώντας» λίγο πριν την ανάπαυλα μετά από μακρινή μπαλιά του Σαμασεκού και πλασέ με το δεξί, για το 0-1 που διατηρήθηκε μέχρι τέλους και βρίσκει πλέον τη Μάιντς μόλις στο +1 από τη θέση των μπαράζ.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έκανε… σεφτέ μετά τις 7 Φεβρουαρίου καθώς επιβλήθηκε της Βόλφσμπουργκ με 2-1 εκτός έδρας.

Οι «αετοί» προηγήθηκαν με πρωταγωνιστή τον Σίλβα, ο οποίος κέρδισε πέναλτι από ανατροπή του Πόνγκραντσιτς στο 26ο λεπτό, ενώ ευστόχησε και στην εκτέλεση, κάνοντας το 0-1 και σκοράροντας για δεύτερο σερί ματς!

Οι «λύκοι» είχαν περισσότερα σουτ, αλλά δεν έβρισκαν γκολ, ενώ ζήτησαν πέναλτι για αγκωνιά του Σίλβα στον Στέφεν, στο 53’, όμως το ματς συνεχίστηκε με τη χρήση VAR…

Τελικά, έφτασαν στην ισοφάριση χάρη στη δυνατή κεφαλιά του Μπαμπού από εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ λίγο πριν τη μια ώρα αγώνα, με τον Τραπ ωστόσο να φέρει ευθύνη. Για να έρθει ο Καμάντα και να… λυτρώσει την Άιντραχτ, σκοράροντας κι αυτός ξανά μετά την εμβόλιμη αγωνιστική, πέντε λεπτά πριν τη λήξη.