Γερμανία: Πανηγύρισε ξανά μετά τον… Σεπτέμβρη η Μάιντς!

Στο τρίτο ματς όπου η Μάιντς προηγήθηκε, μετά το 1-1 με τη Νυρεμβέργη και το 2-1 επί της Άουγκσμπουργκ, επιβεβαίωσε την παράδοση, καθώς νίκησε σήμερα τη Βέρντερ Βρέμης με 2-1, στο παιχνίδι που «έκλεισε» την δέκατη αγωνιστική στη Bundesliga.

Αποτέλεσμα που σήμανε και το τέλος στο αρνητικό σερί των επτά αγώνων, με την τελευταία της νίκη να έρχεται στις… 15 Σεπτεμβρίου! Στον αντίποδα, ο αντίπαλός της γνώρισε τη δεύτερη διαδοχική ήττα του στο γερμανικό πρωτάθλημα…

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς καλύτεροι, έχοντας περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους, μεγαλύτερο πάθος και διάθεση να βρουν το γκολ. Την ώρα που οι «πράσινοι» δεν έκαναν τίποτα επιθετικά, ενώ και αμυντικά υπήρξε ασυνεννοησία σε πολλές περιπτώσεις.

Κάπως έτσι, στο 25’, ο Νίκλας Μοϊζάντερ δεν κατάφερε να διώξει τη μπάλα, μετά το γέμισμα του Ντάνιελ Μπροζίνσκι από τα δεξιά, με αποτέλεσμα ο Ζαν Φιλίπ Ματετά που… καραδοκούσε να εκμεταλλευτεί το «δώρο» αυτό και να τη στείλει με πλασέ στη δεξιά γωνιά του Γίρι Παβλένκα, για το 1-0!

Στην επανάληψη, η Βέρντερ μπήκε με διάθεση να φέρει το παιχνίδια στα ίσια, ωστόσο ήταν η Μάιντς εκείνη που κατάφερε να βρει ένα ακόμα τέρμα, στο 52ο λεπτό. Όταν ο Μπροζίνσκι έπαιξε το «ένα- δύο» με τον Ζαν Φιλίπ Γκμπαμίν, ο οποίος σούταρε με δύναμη από τα 17 μέτρα, για να δει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα…

Βλέποντας το ματς να… ξεφεύγει από τα χέρια του ο Φλόριαν Κόφελντ έριξε στη… μάχη τόσο τον Γιοχάνες Έγκεσταϊν όσο και τον Κλαούντιο Πιζάρο, στο 56’. Κίνηση που απέδωσε, αφού οι δύο τους ήταν εκείνοι που συνεργάστηκαν στο 78ο λεπτό, με τον «Πίζα» να σκοράρει για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, ερχόμενος από τον πάγκο!

Ωστόσο, η ομάδα της Βρέμης άργησε να… ξυπνήσει και στα εναπομείναντα λεπτά δεν μπόρεσε να κάνει την ολική επαναφορά στην αναμέτρηση. Με τους παίκτες του Ζάντρο Σβαρτς να πανηγυρίζουν στο τέλος απόλυτα δίκαια την κατάκτηση του «τριπόντου».