Γερμανία: Σόκαρε τη Βέρντερ στο 92’ η Νυρεμβέργη

Ιδανικό ντεμπούτο στη Bundesliga έκανε ο Βίρτζιλ Μισιτζάν. Ο Ολλανδός μέσος της Νυρεμβέργης, που μπήκε αλλαγή στο 61’, πέτυχε γκολ στο 92’ και χάρισε στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο «Βέζερ Στάντιον» απέναντι στη Βέρντερ Βρέμης. Οι γηπεδούχοι, που ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, είχαν προηγηθεί στο 26’ με τον Μαξ Έγκεσταϊν.

Η Βέρντερ Βρέμης είχε τον απόλυτο έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα και είχε αρκετές καλές στιγμές για να σκοράρει. Αυτό συνέβη στο 26’ με τρομερό σουτ του Εγκεστάιν από τη γωνία της μεγάλης περιοχής. Η Νυρεμβέργη περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και ουσιαστικά δεν κατάφερε να απειλήσει ούτε πριν, αλλά ούτε και μετά το γκολ που δέχθηκε.

Στο 59’ και κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν γκολ με τον Πέτρακ, αλλά με τη βοήθεια του VAR, σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο ξεκίνημα. Από εκείνο το σημείο και μετά πήραν τα ηνία και πίεσαν τους γηπεδούχους, στην προσπάθεια να φέρουν το ματς στα ίσια. Ο χρόνος περνούσε κι εκεί που όλα έδειχναν νίκη για τη Βέρντερ, ο νεοαποκτηθείς Μισιντζάν, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Νυρεμβέργης, χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του, σκοράροντας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.