Γερμανία: «Τρέλα» η Ντόρτμουντ

Με τα «φρένα σπασμένα» συνεχίζει στη Bundesliga η Ντόρμουντ. Η πρωτοπόρος και αήττητη Μπορούσια πέρασε και από την «Volkswagen Arena», νικώντας με σκορ 1-0 τη Βόλφσμπουργκ και αποσπάστηκε εκ νέου τέσσερις βαθμούς από τη Μπάγερν Μονάχου. Οι Βαυαροί έφαγαν άλλο ένα «χαστούκι», αυτή τη φορά από τη Φράιμπουργκ, η οποία έφυγε με την ισοπαλία 1-1 από την «Allianz Arena».

Στην «Volkswagen Arena», η Ντόρτμουντ έπαιξε όσο χρειάστηκε για να πάρει μια επαγγελματική νίκη και να παραμείνει στο ρετιρέ της βαθμολογίας, όντας μάλιστα αήττητη. Οι Βεστφαλοί, παρότι αγωνίστηκαν με άμυνα ανάγκης, κατάφεραν να αποφύγουν τους κινδύνους και στο 27’ να ανοίξουν το σκορ με τον Μάρκο Ρόις. Στην επανάληψη, η Βόλφσμπουργκ ανέβασε ρυθμό και πίεση, αναγκάζοντας τον Μπούρκι να κάνει κάποιες σωτήριες επεμβάσεις, αλλά παρά τις ευκαιρίες, δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Η Μπορούσια κράτησε με «νύχια και δόντια» το υπέρ της γκολ και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με 1-0.

Την ίδια ώρα, η Μπάγερν «έτρωγε άλλο ένα χαστούκι» και μάλιστα μέσα στο Μόναχο, καθώς παραχώρησαν ισοπαλία 1-1 στη Φράιμπουργκ. Οι Βαυαροί ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα, αλλά δεν είχαν καθαρό μυαλό για να τελειώσουν τις επιθέσεις τους. Δύο φορές ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Γκνάμπρι και σε χέρι του Γκούλντε, αλλά και στις δύο περιπτώσεις ο διαιτητής με τη χρήση του VAR, έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Τον «γόρδιο δεσμό» έλυσε δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Γκνάμπρι με σουτ μέσα από την περιοχή. Όλα έδειχναν νίκη, έστω και δύσκολα, αλλά για μια ακόμη φορά, φάνηκαν τα κενά στην άμυνα. Στο 89’ ο Χόλερ με κοντινή προβολή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Νόιρ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 και «παγώνοντας» την «Allianz Arena».

Πάρτι έκανε στη «Bay Arena» η Χόφενχαϊμ, που συνέτριψε με σκορ τη Λεβερκούζεν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Νέλσον στο 19’, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν άμεση απάντηση στο 30’ με τον Μπελαραμπί, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσια. Η Χόφενχαϊμ, δεν πτοήθηκε και τέσσερα λεπτά αργότερα ξαναπήρε προβάδισμα με τον Ζοέλιντον, που έκανε το 1-2. Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 49’, ο Γκριφό από το σημείο του πέναλτι, έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν. Η Λεβερκούζεν βγήκε μπροστά σε μια προσπάθεια να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά όχι μόνο δεν το κατάφερε, αλλά το «πλήρωσε», δεχόμενη τέταρτο γκολ από τον Ζοέλιντον, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Λυτρωτική νίκη, χάρη στην οποία απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις πέτυχε η Σάλκε, η οποία νίκησε 3-1το Ανόβερο. Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, οι «βασιλικοί μπλε» προηγήθηκαν με πέναλτι του Μπελαραμπί στο 57’. Στο 70’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Βέινταντ, αλλά δεν πρόλαβαν να χαρούν, αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Εμπολό, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους, για να έρθει στο 85’ ο Ουτ να «γράψει» το τελικό 3-1.