Γερμανία: Πρωταθλήτρια η Μπάγερν

Πρωταθλήτρια Γερμανίας αναδείχθηκε η Μπάγερν Μονάχου για την σεζόν 2014-15, καθώς εξασφάλισε και μαθηματικά τον τίτλο έπειτα από την ήττα της Βόλφσμπουργκ στην έδρα της Γκλάντμπαχ.

Με 4 αγωνιστικές να απομένουν η διαφορά από τους 12 βαθμούς πήγε στους 15, έτσι οι Βαυαροί είναι και με… σφραγίδα πρωταθλητές για 3η συνεχόμενη χρονιά, ενώ πήραν τον 25ο τίτλο στην ιστορία τους.

Η Μπάγερν είχε νικήσει το Σάββατο την Χέρτα στο Μόναχο με το γκολ του Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ, ενώ πλέον στόχος είναι το επόμενο πρωτάθλημα, το οποίο αν κατακτήσει θα πανηγυρίσει τον τίτλο για 4η σερί χρονιά για πρώτη φορά στην ιστορία της. Βέβαια, μέχρι τότε, στόχος είναι να κάνει φέτος το τρεμπλ, καθώς εξακολουθεί να διεκδικεί κύπελλο και Champions League.

Ακόμη και με ισοπαλία στο «Μπορούσιαπαρκ» θα έπαιρνε τον τίτλο η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, ενώ η Γκλάντμπαχ πήρε τη νίκη με 1-0 χάρη σε γκολ του Μαξ Κρούζε στο 90′.

Η νίκη είναι πολύτιμη, καθώς προσπέρασε την Λεβερκούζεν και ανέβηκε στην 3η θέση που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League.

Πλήρωσε η Βέρντερ

Την υποτίμησε και το… πλήρωσε η Βέρντερ! Η ομάδα της Βρέμης έμεινε στο 2-2 στην έδρα της ουραγού Πάντερμπορν, για την 30η αγωνιστική της Bundesliga, με αποτέλεσμα να βρίσκεται στο -3 από την έκτη θέση που οδηγεί στην Ευρώπη της επόμενη σεζόν.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό στην αναμέτρηση, καθώς προηγούνταν με 2-0 χάρη σε τέρματα των Βράντσιτς (25’) και Στόπελκαμπ (27’), μέσα σε δύο λεπτά. Όμως, η Βέρντεν πήρε σημαντική… ανάσα στο 45’ όταν ο Σέλκε διαμόρφωσε το 2-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Βρέμης πίεσε για το δεύτερο τέρμα, το οποίο πέτυχε με τον Χαΐροβιτς στο 76’, αλλά παρά το γεγονός πως η Πάντερμπορν έμεινε με παίκτη λιγότερο, δύο λεπτά αργότερα λόγω της αποβολής του Χάινλοτ, το 2-2 παρέμεινε μέχρι τη λήξη.