Γιουρόπα Λιγκ: Νίκη για Γουλβς και αποκλεισμός για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός πάλεψε απέναντι στη Γουλβς στο «Μόλινιου», αλλά τελικά έχασε με 1-0 και η πορεία του στο Γιουρόπα Λιγκ σταμάτησε στους «16». Στο πρώτο παιχνίδι οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1. Η Γουλβς κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 9’ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Ραούλ Χιμένεθ. Ο Άλεν έσπρωξε τον Ποντένσε και ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι. Σο 29’ ακυρώθηκε γκολ του Καμαρά για τον Ολυμπιακό ως οφσάιντ με τη χρήση του VAR.

Από εκεί και πέρα, θέση στους «8» της διοργάνωσης έκλεισε και η Βασιλεία. Η ομάδα της Ελβετίας επικράτησε με 1-0 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στον επαναληπτικό αγώνα στο «Ζανκτ Γιάκομπ-Παρκ». Το γκολ πέτυχε ο Φράι στο 88. Η Βασιλεία είχε κερδίσε με 3-1 στο πρώτο παιχνίδι.

Με κεκτημένη ταχύτητα και «κουβαλώντας» το αήττητο σερί 17 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις, η Σεβίλλη παρέσυρε στο διάβα της και τη Ρόμα και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα της Ανδαλουσίας νίκησε εύκολα με σκορ 2-0 τους «τζιαλορόσι» σε νοκ άουτ παιχνίδι που έγινε στο «Ντούισμπουργκ της Γερμανίας. Η Σεβίλλη να θυμίσουμε ότι είναι η πολυνίκης της διοργάνωσης με πέντε κατακτήσεις. Το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο, αφού οι νικητές είχαν και δύο δοκάρια. Κατώτεροι των περιστάσεων οι «τζιαλορόσι», φάνηκαν ανέτοιμοι για ένα τέτοιο παιχνίδι.
Πλέον, στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει, επίσης σε νοκ άουτ παιχνίδι, τη Γουλβς.

Χωρίς να χρειαστεί να «φορτσάρει», η Μπάγερ Λεβερκούζεν νίκησε τη Ρέιντζερς, με 1-0 στην «ΜπάιΑρίνα» με το γκολ του Ντιαμπί στο 51’ και προκρίθηκε πανηγυρικά στην οκτάδα της διοργάνωσης. Στο πρώτο παιχνίδι στη Γλασκόβη η Μπάγερ Λεβερκούζεν είχε επικρατήσει με 3-1.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν ανέλαβε την πρωτοβουλία μετά το πρώτο δεκάλεπτο και άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες μπροστά στην εστία των δευτεραθλητών Σκωτίας με πρωταγωνιστή τον Ντιαμπί και τον Χάβερτζ. Ο Ταβερνιέ εξουδετέρωνε όλες τις φάσεις που δημιουργούσαν οι «ασπιρίνες» και κράτησε το μηδέν για τους «τζερς» στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι Γερμανοί ξεκίνησαν ξανά δυνατά και, μετά την ευκαιρία του Ταπσόμπα, ήρθε το γκολ του Ντιαμπί στο 51’. Συγκεκριμένα, ο Αρανγκίς έκανε την μπαλιά στον Ντιαμπί στο σημείο του πέναλτι και αυτός έκανε το 1-0 για την Μπάγερ Λεβερκούζεν, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Τα ζευγάρια της προημιτελικής φάσης: