Η Ομόνοια της περιόδου 1972-73 όπως παρατάχθηκε στον αγώνα με τον ΠΑΟ στη λεωφόρο Αλεξάνδρας. Όρθιοι από αριστερά: Καϊάφας, Κάττος, Δράκος, Ελευθεριάδης, Χαραλάμπους, Λούκας. Καθήμενοι από αριστερά: Κανάρης, Τσιακλής, Τσελεπής, Ροτσίδης, Α. Σάββα.

Αγωνίστηκε την περίοδο 1972-73, όμως οι τραυματισμοί βασικών παικτών και η εχθρική διαιτησία επηρέασαν την πορεία της

31072017.pdf - Adobe Acrobat Pro

Ρουμάνοι διεθνείς οι πρώτοι ξένοι
Η Ομόνοια χρειαζόταν ενίσχυση για να κρατηθεί στην Α’ Εθνική. Οι συχνοί τραυματισμοί και οι απουσίες βασικών παικτών οδήγησαν τη διοίκηση στην απόκτηση δύο ξένων παικτών. Οι πρώτοι ξένοι στην ιστορία της ομάδας ήταν οι Ρουμάνοι διεθνείς Μιχάηλ Μοκάνο (αμυντικός) και Κωνσταντίν Φραντζίλα (επιθετικός). Ο πρώτος ήταν βασικός στην ομάδα της Ρουμανίας στο Μουντιάλ του Μεξικού το 1970, ενώ ο Φραντζίλα ήταν συμπαίκτης με τον Μοκάνο στην Εθνική μέχρι το 1967. Την ανακοίνωση της απόκτησης των Μοκάνο και Φραντζίλα έκανε το μέλος του Δ.Σ. της Ομόνοιας Ηλίας Πούλλος.
Στη φωτογραφία δημοσίευμα της εφημερίδας Αθλητική στις 16/10/1972 για την απόκτηση των δύο Ρουμάνων διεθνών ποδοσφαιριστών.

Ιστορική στιγμή για το κυπριακό ποδόσφαιρο ήταν η συμμετοχή της εκάστοτε πρωταθλήτριας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α’ Εθνικής. Τα γήπεδα στέναζαν από την προσέλευση των φιλάθλων, ιδιαίτερα στους αγώνες με τις κορυφαίες ομάδες του Ολυμπιακού Πειραιώς, του Παναθηναϊκού, της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ. Οι φίλαθλοι της Κύπρου είχαν την ευκαιρία να καμαρώσουν από κοντά όλα τα μεγάλα αστέρια του ελληνικού ποδοσφαίρου.
Άξια πρέσβειρα της Κύπρου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα αποδείχθηκε η Ομόνοια. Διέθετε μια σπουδαία ομάδα, η οποία ενισχύθηκε στην πορεία με δύο Ρουμάνους διεθνείς: τους Μοκάνο και Φραντζίλα. Βασικοί παίκτες της ομάδας, όμως, ήταν για μεγάλα χρονικά διαστήματα τραυματίες και δεν μπορούσαν να βοηθήσουν. Πολλά ήταν, επίσης, τα παράπονα για την εχθρική διαιτησία που είχε στους αγώνες της. Σε κάθε αγώνα της το ΓΣΠ γέμιζε από κόσμο που διψούσε για τη διάκριση.
Στους αγώνες της περιόδου 1972-73 χρησιμοποιήθηκαν οι ακόλουθοι 24 ποδοσφαιριστές: Χριστάκης, Δ. Ελευθεριάδης, Ροτσίδης, Λούκας, Δράκος, Κανάρης, Καρταμπής, Φραντζίλα, Α. Σάββα, Κοντογιώργης, Χαραλάμπους, Καϊάφας, Μούσκος, Αντωνίου, Τσιακλής, Ιακώβου, Κασίνης, Τσελεπής, Κάττος, Μοκάνο, Φιλίππου, Μήτσιος, Ευσταθίου και Σιακόλας.
Στην περίοδο προετοιμασίας της με νέο προπονητή τον Βασίλ Σπάσοφ ο οποίος έκανε εξαιρετική δουλειά η Ομόνοια συμμετείχε στο «Ασλανίδειο» τουρνουά που διοργάνωνε με μεγάλη επιτυχία κάθε χρόνο ο ΑΣΙΛ στη Λύση στο χορταρένιο γήπεδό του. Ανάμεσα στα παιγνίδια που έδωσε ξεχωριστό ενδιαφέρον είχε εκείνο της νταμπλούχου Ομόνοιας και του φιναλίστ του κυπέλλου Πεζοπορικού, που έγινε στις 26 Αυγούστου 1973. Ήταν ένα ματς που συγκέντρωσε κοντά στις 10 χιλιάδες κόσμου και που βρήκε νικήτρια την ομάδα του Πεζοπορικού με 3-2 ύστερα από μια συγκλονιστική αναμέτρηση.
Αφού ολοκλήρωσε την προετοιμασία της (ηττήθηκε στις 9 Σεπτεμβρίου με 3-1 στην ημιτελική φάση του τουρνουά από τη Νέα Σαλαμίνα) η Ομόνοια αναχώρησε τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 1972 για την Ιρλανδία όπου αντιμετώπισε τη Γουότερφορντ (ηττήθηκε με 2-1) για τον πρώτο αγώνα του πρώτου γύρου του Κυπέλλου Πρωταθλητριών Ευρώπης. Στην επιστροφή η αποστολή έκανε στάση στη Θεσσαλονίκη, όπου αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ στις 17 του ίδιου μήνα για την 1η αγωνιστική.

Οι Φραντζίλα και Μοκάνο σε κάρτες της εποχής.

Πρεμιέρα στην Τούμπα
Στην πρεμιέρα του πανελλήνιου πρωταθλήματος, ενώπιον 10.000 και πλέον θεατών στην Τούμπα, η Ομόνοια πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, όμως ηττήθηκε από τον κυπελλούχο Ελλάδος ΠΑΟΚ που έπαιξε χωρίς τον Κούδα, με 3-1. Από την αρχή του αγώνα οι «πράσινοι» μπήκαν με ενθουσιασμό και μόλις στο 3’ αιφνιδίασαν τον ΠΑΟΚ. Ο Ροτσίδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Νίκος Χαραλάμπους με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο 16’ ο Σαράφης έγινε κάτοχος της μπάλας από θέση οφσάιντ και ακολούθως υπέπεσε σε φάουλ πάνω στον Ελευθεριάδη και σκόραρε. Ο διαιτητής Λάτσιος κατακύρωσε το γκολ, προκαλώντας εκνευρισμό στους παίκτες της Ομόνοιας. Ταυτόχρονα, όμως, τους πείσμωσε και στο β’ ημίχρονο στάθηκε πολύ καλά και έδειξε ικανή να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα. Τελικά, από λάθος της άμυνας ο Αποστολίδης σημείωσε το 2-1 (82’) και στις καθυστερήσεις ο Ασλανίδης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.
ΠΑΟΚ: Σαβουλλίδης, Γούναρης, Ιωσηφίδης, Μπέλλης, Παπαδόπουλος, Τερζανίδης, Βουζουνεράκης (Λάζος 63’), Σαράφης, Αποστολίδης, Παράσχος, Ασλανίδης.
Ομόνοια: Δ. Ελευθεριάδης, Κάττος, Τσιακλής, Λούκας, Δράκος, Ν. Χαραλάμπους, Moύσκος (50’ Καρταμπής) Τσελεπής (68’ Ευσταθίου), Μήτσιος, Ροτσίδης, Κανάρης.

Συνέχεια στο ΓΣΠ
Στον πρώτο αγώνα επί κυπριακού εδάφους η Ομόνοια αντιμετώπισε το Αιγάλεω στις 24 Σεπτεμβρίου 1972 σε ένα κατάμεστο ΓΣΠ. Η Ομόνοια, μετά από ένα άγονο ημίχρονο, προηγήθηκε στο ξεκίνημα της επανάληψης με 2-0 χάρη στα γκολ που πέτυχαν οι Άντρος Σάββα (53’) και Ροτσίδης (61’). Το Αιγάλεω αντέδρασε άμεσα και στο 62’ μείωσε με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Σταυρόπουλου, ενώ ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα με τον Χρυσοστόμου.

Φάση από τον αξέχαστο αγώνα Παναθηναϊκός - Ομόνοια 4-2 στη λεωφόρο Αλεξάνδρας. Διακρίνονται από αριστερά οι Ελευθεράκης, Τσιακλής, Ροτσίδης, Δράκος, Παπαδημητρίου.
Φάση από τον αξέχαστο αγώνα Παναθηναϊκός – Ομόνοια 4-2 στη λεωφόρο Αλεξάνδρας. Διακρίνονται από αριστερά οι Ελευθεράκης, Τσιακλής, Ροτσίδης, Δράκος, Παπαδημητρίου.

Έργο Ζλατάνου
Μεγάλη αίσθηση προκάλεσε το ματς της Ομόνοιας στη λεωφόρο Αλεξάνδρας (διεξήχθη την 1η Οκτωβρίου 1972) εναντίον του Παναθηναϊκού, όμως η διαιτησία έπαιξε το ρόλο της και ηττήθηκε με 4-2. Η Ομόνοια πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό (αγωνίστηκε χωρίς τους Δομάζο και Αντωνιάδη), κυριάρχησε και προηγήθηκε με 2-0. Όλα έδειχναν ότι η Ομόνοια θα έκανε τη μεγαλύτερη έκπληξη του πρωταθλήματος. Άνοιξε το σκορ στο 30’ με πλασέ του Κανάρη και έκανε το 2-0 με βολίδα του Καϊάφα έξω από την περιοχή.
Η Ομόνοια κρατούσε το υπέρ της 2-0 μέχρι το 62’. Τότε, ο Παπαδημητρίου από θέση οφσάιντ μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά. Ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε και στο 74’ ο Ελευθεράκης με φοβερό σουτ ισοφάρισε σε 2-2. Ενώ όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα έληγε ισόπαλος, στο 85’ ο διαιτητής Ζλατάνος καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Δράκου πάνω στον Ντεμέλο και ο «παθών» ευστόχησε στην εκτέλεση δίνοντας προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Δύο λεπτά αργότερα, ο Παπαδημητρίου υπέπεσε σε φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα Ελευθεριάδη, ο οποίος έβαλε το πόδι του για να προστατευθεί. Ο διαιτητής καταλόγισε εκ νέου πέναλτι και απέβαλε τον ποδοσφαιριστή της Ομόνοιας, παρά τις έντονες διαμαρτυρίες. Ο Νίκος Χαραλάμπους ανέλαβε ρόλο τερματοφύλακα, όμως ο Ντεμέλο ευστόχησε και πέτυχε το 4-2.
Η διαιτησία του Ζλατάνου καυτηριάστηκε από τον ελληνικό Τύπο και η Ομόνοια έπεισε με την εμφάνισή της ότι άξιζε καλύτερης τύχης στο πρωτάθλημα. Κατά την επιστροφή τους στην Κύπρο οι ποδοσφαιριστές της ομάδας Κανάρης και Τσελεπής δήλωσαν ότι άκουγαν τον διαιτητή κατά τη διάρκεια του αγώνα να προτρέπει τους παίκτες του ΠΑΟ να μη φοβούνται και ότι θα κερδίσουν!
ΠΑΟ: Κωνσταντίνου, Καμάρας, Καψής, Γονιός, Βλάχος, Ντεμέλο, Βερόν, Ελευθεράκης, Γραμμός, Χριστόπουλος (53’ Παπαδημητρίου), Ιράλα (68’ Φυλακούρης).
Ομόνοια: Δ. Ελευθεριάδης, Κάττος, Τσιακλής, Λούκας, Δράκος, Ν. Χαραλάμπους, Α. Σάββα (78’ Μήτσιος), Γ. Τσελεπής (Κοντογιώργης), Καϊάφας, Ροτσίδης, Κανάρης.

Η συνέχεια…
Ακολούθως η Ομόνοια φιλοξένησε στο ΓΣΠ τον Εθνικό Πειραιώς από τον οποίο ηττήθηκε με 2-1 και στη συνέχεια αγωνίστηκε στη Θεσσαλονίκη, όπου έχασε με το ίδιο σκορ από τον Ηρακλή.
Στο Κύπελλο αντιμετώπισε στις 15 Οκτωβρίου τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Κοίταξε τον αντίπαλό της στα μάτια και προηγήθηκε στο σκορ με γκολ που πέτυχε στο 50’ ο Άντρος Σάββα με σουτ από πλάγια θέση. Ο Πανιώνιος ισοφάρισε στο 57’ με βολίδα του Θανάση Ιντζόγλου (σε έμμεσο φάουλ ο Χάιτας έκανε την πάσα προς τον σκόρερ) και τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με νέο σουτ μετά από σέντρα του Δέδε διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Στο 68’ υπήρχε καθαρό πέναλτι υπέρ της Ομόνοιας (ο Μπάμπης Ιντζόγλου έστρωσε την μπάλα με το χέρι), όμως ο διαιτητής Λάτσιος δεν το καταλόγισε.
Στις 29 Οκτωβρίου 1972 η Ομόνοια στο ΓΣΠ υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 0-0 με τον Ατρόμητο Αθηνών στον οποίο αγωνιζόταν ο Κύπριος διεθνής Λάκης Θεοδώρου. Οι νεοαποκτηθέντες Ρουμάνοι έκαναν ντεμπούτο και ήταν πολύ καλοί, με τον Φραντζίλα χάρμα οφθαλμών. Η Ομόνοια έχασε βαθμό, αφού βρήκε μπροστά της έναν εξαιρετικό αντίπαλο τερματοφύλακα. Έδειξε, όμως και κουρασμένη αφού είχε και τις διπλές αναμετρήσεις με την περίφημη Μπάγερν Μονάχου (ηττήθηκε και στα δύο ματς που έγιναν στη Γερμανία με 9-0 και 4-0) αλλά και τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη.
Η πιο κλασική ευκαιρία για την Ομόνοια χάθηκε στο 84’ όταν ο Καϊάφας έβγαλε μόνο τον Μήτσιο, όμως ο τερματοφύλακας Στεφανίδης τον ανέκοψε με έξοδο.
Ομόνοια: Χριστάκης, Καρταμπής, Μοκάνο, Λούκας, Δράκος, Ν. Χαραλάμπους (56’ Μήτσιος), Ροτσίδης, Γ. Τσελεπής, Καϊάφας, Φραντζίλα, Κανάρης.
Ατρόμητος: Στεφανίδης, Αδαμίδης, Τσιβγούλης, Μπαλόπουλος, Τσικιτζέλας, Κεφαλίδης, Φωτεινός, Σκευοφύλαξ, Δαλαμπέκης, Μισαηλίδης, Χάνιος (Λάκης Θεοδώρου).
Στη συνέχεια η Ομόνοια δέχθηκε βαριά ήττα με 4-0 από την πολύ δυνατή τότε Παναχαϊκή με χατ-τρικ του σπουδαίου Δαβουρλή.

Η αποστολή της Ομόνοιας πριν αναχωρήσει από το αεροδρόμιο Λευκωσίας για την Ιρλανδία.

Η πρώτη νίκη
Στις 26 Νοεμβρίου 1972 φιλοξένησε στο ΓΣΠ την Καβάλα και επικράτησε μετά από εκπληκτική εμφάνιση με 1-0. Ήταν η πρώτη νίκη της Ομόνοιας στο πανελλήνιο πρωτάθλημα και πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους χιλιάδες οπαδούς της. Η Ομόνοια από την αρχή μέχρι το τέλος έδειξε ότι ήθελε τη νίκη και οι παίκτες της το πίστεψαν. Κυριάρχησε στο διάστημα 25’-65’ και στο 61’ πέτυχε το μοναδικό γκολ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Χαραλάμπους. Το πέναλτι κέρδισε ο Φραντζίλα όταν ανατράπηκε από τους Τάτση και Λιόλιο.
Ομόνοια: Χριστάκης, Κάττος, Κοντογιώργης, Λούκας, Δράκος, Ν. Χαραλάμπους, Α. Σάββα, Ροτσίδης, Καϊάφας, Φραντζίλα (67’ Καρταμπής), Κανάρης.
Καβάλα: Παντελάκος, Κόκκαλης, Ρήγας, Λιόλιος, Τάτσης (Μπουγατσάς), Πάτσας, Κοψαχείλης, Αβρααμίδης, Χαραλαμπίδης(Σπυριδάκης), Παπαδόπουλος, Μαχαιρίδης.
Στην επόμενη αγωνιστική η Ομόνοια απέσπασε ισοπαλία εκτός έδρας από τον Πανσερραϊκό, αλλά μέχρι το 30’ δέχθηκε δύο πλήγματα όταν τραυματίστηκαν και αποχώρησαν ο Μοκάνο στο 20’ (τον αντικατέστησε ο Τσελεπής) και ο Κανάρης στο 30’ (Σολάκης). Πιο σοβαρός ήταν ο τραυματισμός του Μοκάνο και η Ομόνοια στερήθηκε των υπηρεσιών του για μεγάλο διάστημα. Όταν επανήλθε η ομάδα δεν είχε ελπίδες παραμονής. Στο επόμενο παιχνίδι στο ΓΣΠ υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 1-1 με την Καλαμάτα. Στο πρώτο μέρος ήταν καλύτερη, έχασε αρκετές ευκαιρίες και άνοιξε το σκορ στο 37’ με πέναλτι του Χαραλάμπους. Η Καλαμάτα ήταν ανώτερη στην επανάληψη και ισοφάρισε στο 63’ με τον Βάλιαν.

Από κει και πέρα η Ομόνοια δέχθηκε διαδοχικές ήττες: Από τον Πανιώνιο εκτός με 3-1, την ΑΕΚ στο ΓΣΠ με 4-2, τον Ολυμπιακό Βόλου στο ΓΣΠ με 2-1, τον Άρη Θεσσαλονίκης εκτός με 5-0, τον Φωστήρα εκτός με 2-1, στο ΓΣΠ από τα Τρίκαλα με 1-0 και στις 28 Ιανουαρίου 1973 αγωνίστηκε στο στάδιο Καραϊσκάκη με τον Ολυμπιακό Πειραιώς, που αντιμετώπισε ξανά στο ίδιο γήπεδο το 1965 και απέσπασε ισοπαλία 1-1 για το Κύπελλο Κυπελλούχων.

Έκπληξη στο «Γ. Καραϊσκάκης»
Στο φινάλε του α’ γύρου οι «πράσινοι» έκαναν τη μεγάλη έκπληξη, αφού απέσπασαν ισοπαλία 1-1 με τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» και έμειναν «ζωντανοί» στη διεκδίκηση της παραμονής. Ενώπιον 35.000 θεατών η Ομόνοια εξέπληξε τους πάντες και κατάφερε να φύγει από την έδρα των «ερυθρολεύκων» με την ισοπαλία.
Στο 9’ ο Συνετόπουλος έκανε το βολέ, όμως ο Ελευθεριάδης με απίθανη εκτίναξη έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ αλλά τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Χριστάκη Αδάμου. Στο 23’ η υπεροχή του Ολυμπιακού καρποφόρησε όταν ο Λοσάντα πάσαρε στον επερχόμενο Γιούτσο που με κεραυνοβόλο σουτ άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια η Ομόνοια περιόρισε την επιθετική δραστηριότητα του αντιπάλου. Παράλληλα, απείλησε στο 33’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ροτσίδη και δυνατό σουτ του Φραντζίλα που εξουδετέρωσε ο Κελεσίδης. Τέσσερα λεπτά αργότερα μετά από σέντρα του Κανάρη ο Κόκος Αντωνίου πέτυχε την ισοφάριση και «πάγωσε» το γήπεδο.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και μέσα σε πέντε λεπτά ο τερματοφύλακας Χριστάκης απέκρουσε σε 4 περιπτώσεις επικίνδυνα σουτ των παικτών του Ολυμπιακού. Μετά το 60’ η Ομόνοια ισοζύγισε και έκανε μερικές καλές επιθέσεις, όμως στο τελευταίο τέταρτο ο Ολυμπιακός πίεσε έντονα. Στο 77’ ο Αγγελή έκανε το βολέ και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Την ίδια τύχη είχε και δυνατό σουτ του Γκλέζου στο 84’ και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Παπάζογλου βρήκε την Ομόνοια να πανηγυρίζει την ισοπαλία και τους οπαδούς του Ολυμπιακού να την αποθεώνουν!
Ολυμπιακός Π: Κελεσίδης, Γκαϊτατζής, Αγγελής, Σιώκος, Γκλέζος, Συνετόπουλος, Αργυρούδης, Τριαντάφυλλος, Γιούτσος, Δεληκάρης (60’ Βιέρα), Λοσάντα (60’ Καραβίτης).
Ομόνοια: Δ. Ελευθεριάδης (13’ Χριστάκης), Πέπης (85’ Καρταμπής), Κοντογιώργης, Λούκας, Δράκος, Αντωνίου, Α. Σάββα, Ν. Χαραλάμπους, Φραντζίλα, Ροτσίδης, Κανάρης.

Ο β’ γύρος
Η Ομόνοια μπήκε με άλλον αέρα στους αγώνες του δεύτερου γύρου και προσπάθησε να ανακάμψει. Ωστόσο, στην πρώτη αγωνιστική αντιμετώπισε στο ΓΣΠ τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ από τον οποίο έχασε με 3-1. Στη συνέχεια ηττήθηκε με το ίδιο σκορ από το Αιγάλεω και στις 25 Φεβρουαρίου 1973 φιλοξενούσε στο ΓΣΠ τον Παναθηναϊκό στη ρεβάνς εκείνου του αξέχαστου 4-2.
Ο αγώνας είχε άδοξο τέλος και διακόπηκε από τον διαιτητή Λαγογιάννη αμέσως μετά την είσοδο των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο για το β’ ημίχρονο. Η περίμετρος του αγωνιστικού χώρου του ΓΣΠ καταλήφθηκε από φιλάθλους, που παρά τις προτροπές της Αστυνομίας δεν εγκατέλειπαν και ο διαιτητής διέκοψε τον αγώνα. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο διαιτητής αποδέχθηκε την έναρξη του αγώνος με θεατές εντός του στίβου και η Ομόνοια δεν είχε καμία ευθύνη για την απόφαση.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε σουτ στο δοκάρι με τον Βερόν στο 25’ και δύο λεπτά αργότερα βολίδα του Φραντζίλα απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας Κωνσταντίνου. Στο 30’ η Ομόνοια ζήτησε καθαρό πέναλτι που δεν δόθηκε όταν ο Χαραλάμπους ανακόπηκε από τον Σούρπη. Στο 43’ μια βολίδα του Βερόν, ο Χριστάκης πραγματοποίησε μια νέα μεγάλη απόκρουση και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 0-0.
Ομόνοια: Χριστάκης, Π. Ιακώβου, Κοντογιώργης, Καρταμπής, Λούκας, Αντωνίου, Μούσκος, Ν. Χαραλάμπους, Φραντζίλα, Ροτσίδης, Κανάρης.
ΠΑΟ: Κωνσταντίνου, Δημητρίου, Αθανασόπουλος, Ελευθεράκης, Καψής, Σούρπης, Παπαδημητρίου, Ντεμέλο, Αντωνιάδης, Δομάζος, Βερόν.
Τελικά το ματς οδηγήθηκε στη Δικαστική και η Ομόνοια μηδενίστηκε (δηλαδή έχασε και το βαθμό της ήττας), ενώ το ματς κατακυρώθηκε με 2-0 στον Παναθηναϊκό. Έτσι, παρέμεινε στην τελευταία θέση με 26 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τα Τρίκαλα και η θέση της ήταν πολύ δύσκολη.

Έγινε παράδοση…
Επόμενος αντίπαλος της Ομόνοιας ήταν ο αήττητος το 1973 Εθνικός Πειραιώς. Ο αγώνας έγινε στις 4 Μαρτίου 1973 στο «Γ. Καραϊσκάκης». Η Ομόνοια πραγματοποίησε έξοχη εμφάνιση, απέσπασε ισοπαλία 1-1 και δημιούργησε μια σπουδαία παράδοση στο εν λόγω γήπεδο, καθώς ήταν αήττητη σε τρία επίσημα παιχνίδια.
Η Ομόνοια προηγήθηκε με γκολ του Ροτσίδη στο 8’, μετά από υπέροχο συνδυασμό του Χαραλάμπους με τον Καϊάφα και ο Εθνικός ισοφάρισε στο 62’ με τον Κρητικόπουλο.
Ακολούθησαν τρεις απανωτές ήττες με Ηρακλή εντός 1-0, με Ατρόμητο εκτός 2-0 και με ΑΕΚ εκτός 1-0. Την 1η Απριλίου 1973 φιλοξένησε στο ΓΣΠ την Παναχαϊκή όπου υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 1-1. Η ομάδα της Πάτρας προηγήθηκε στο 13’ με κεφαλιά του Μιχαλόπουλου και η Ομόνοια ισοφάρισε με τον διακριθέντα Φραντζίλα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ στο 55’. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια έπαιξε πολύ καλύτερα και έχασε ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, ενώ η Παναχαΐκή είχε σουτ του Δαβουρλή στο δοκάρι στο τελευταίο λεπτό.
Στο επόμενο ματς η Ομόνοια συνετρίβη με 4-0 από την Καβάλα. Ο Μοκάνο επανήλθε στην ομάδα, όμως απουσίασαν άλλοι βασικοί ποδοσφαιριστές.
Στις 15 Απριλίου 1973 η Ομόνοια αντιμετώπισε στο ΓΣΠ τον Πανσερραϊκό σε ένα καθοριστικό παιγνίδι στο οποίο δεν απέδωσε τα αναμενόμενα και ηττήθηκε με 1-0 με ένα γκολ οφσάιντ στο 88’ από τον Κατσαβάκη. Ακολούθησαν οι ήττες με Καλαμάτα εκτός 3-0, Πανιώνιο εντός με 3-0, Ολυμπιακό Βόλου εκτός με 1-0, με Άρη Θεσσαλονίκης εντός 2-1, με Φωστήρα εντός με 1-0, με Τρίκαλα εκτός με 4-1.

Φάση από τον τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό (1-2), με πρωταγωνιστή τον Παμπουλή, που προσπαθεί να παραβιάσει την εστία της Ομόνοιας.

Στέψη του Ολυμπιακού στο ΓΣΠ
Στην τελευταία αγωνιστική, που έγινε στις 3 Ιουνίου 1973, αντιμετώπισε στο στάδιο ΓΣΠ τον επίδοξο πρωταθλητή Ολυμπιακό Πειραιώς σε ένα ματς με πανελλήνιο ενδιαφέρον, το οποίο ήταν και το αποχαιρετιστήριό της στην Α’ Εθνική.
Ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-1 και αναδείχθηκε πρωταθλητής. Ήταν η πρώτη φορά που κατακτούσε μια ελληνική ομάδα τον τίτλο της πρωταθλήτριας στα χώματα της Κύπρου. Ο Κύπριος άσος του Ολυμπιακού Παμπουλής αποθεώθηκε για τις επελάσεις του και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκε και ο άλλος Κύπριος του Ολυμπιακού, ο Κυριάκος Κουρέας. Η Ομόνοια αποχαιρέτησε με το κεφάλι ψηλά την Α’ Εθνική Κατηγορία.
Όσον αφορά τον αγώνα, ο Ολυμπιακός απέκτησε σοβαρό προβάδισμα στο ημίχρονο. Στο 4’ άνοιξε το σκορ με τον Γιούτσο μετά από πάσα του Παμπουλή. Ο τελευταίος στο 45’ με σουτ πέτυχε το 2-0. Στο 50’ ο Παμπουλής μόνος με τον Ελευθεριάδη είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι. Η Ομόνοια μείωσε στο 71’ μετά από συνδυασμό Αντωνίου – Κανάρη και κεφαλιά του Άντρου Σάββα. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Παπαβασιλείου βρήκε τους παίκτες του Ολυμπιακού να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος και να αποθεώνονται.
Ομόνοια: Δ. Ελευθεριάδης, Τσιακλής, Μοκάνο, Λούκας, Δράκος, Αντωνίου, Γ. Τσελεπής, Καρταμπής (67’ Σολάκης), Μούσκος (46’ Α. Σάββα), Ροτσίδης, Κανάρης.
Ολυμπιακός: Κελεσίδης, Γκαίταζτής (63’ Κουρέας), Αγγελής, Σιώκος, Γκλέζος, Περσίδης, Παμπουλής, Βιέρα(75’ Βασιλόπουλος), Τριαντάφυλλος, Δεληκάρης, Γιούτσος.