Η Ομόνοια έκανε την ανατροπή από τον… πάγκο!

Σπουδαία νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε η Ομόνοια σε βάρος της Δόξας με 3-2 στο Μακάρειο. Παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, το «τριφύλλι» έδειξε χαρακτήρα και πήρε το τρίποντο, χάρη στις αλλαγές του Τζον Κάρβερ. Χριστοφή και Κατελάρης έδωσαν πνοή στην ομάδα και έπαιξαν καταλυτικό ρόλο, αφού ο πρώτος δημιούργησε τα δύο γκολ της ανατροπής και ο δεύτερος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ετσι, οι «πράσινοι» πήραν αυτό που ήθελαν σε ένα παιχνίδι στο οποίο η απόδοσή τους ήταν μέτρια στο μεγαλύτερο διάστημα.

Η Δόξα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησε να αιφνιδιάσει την αντίπαλό της, κάτι που πέτυχε πολύ νωρίς. Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών πήρε προβάδισμα στο σκορ από μια στατική φάση. Ο Παουλίνιο εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Φοφανά με σουτ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει και με την πάροδο του χρόνου ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως ήταν ακίνδυνη επιθετικά. Ωστόσο, μετά το πρώτο ημίωρο ανέβασε… στροφές και πίεσε έντονα με στόχο την ισοφάριση. Αφού έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες σε ένα δίλεπτο (34’-36’) με τους Σέρινταν και Κλέιτον, χάρη στην ετοιμότητα του Νέγκρι, την πέτυχε άμεσα με τον Ιρλανδό (36’), ο οποίος σκόραρε με κοντινό πλασέ.

Η Δόξα πήρε εκ νέου το προβάδισμα με γκολ καρμπόν και διαφορετικό «δράστη». Στο 68ο λεπτό ο Παουλίνιο εκτέλεσε κόρνερ, ο Σεράν έπιασε την κεφαλιά και ο Ρούντι με προβολή βρήκε στόχο. Το γκολ ήταν το… καμπανάκι που ξύπνησε τους «πράσινους». Τέσσερα λεπτά αργότερα έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Φλορέσκου είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο κ. Κάρβερ ρίσκαρε στα τελευταία λεπτά, βάζοντας στον αγώνα τους Κατελάρη, Χριστοφή, στη θέση των Τουρέ, Παντελιάδη αντίστοιχα. Από εκείνο το σημείο το γήπεδο… κατηφόρισε κυριολεκτικά. Οι «πράσινοι» ήταν συνεχώς στην επίθεση και πολιόρκησαν την εστία του Νέγκρι. Ενα ωραίο μπάσιμο του Χριστοφή στο 82’ είχε ως αποδέκτη της μπάλας τον Νταρμπισάιαρ, ο οποίος με κοντινό πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Η ισοφάριση έδωσε περαιτέρω ώθηση στην Ομόνοια, που κυνήγησε την ολική ανατροπή και δικαιώθηκε. Στο 89’ ο Χριστοφή έκανε κατά μέτωπον επίθεση και βρήκε τον Κωνσταντινίδη, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα και ο Κατελάρης με συρτό σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΟΞΑ: Νέγκρι, Παουλίνιο, Δημητρίου, Ρούντι, Κάστρο (71’ Μπεμπέτο), Κένιντι, Λεονάρντο, Φοφανά (90’ Περάλτα), Ενινφούλ, Σεράν, Πουτζιουρής.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Κωνσταντινίδης, Βύντρα, Καρλίτος, Παντελιάδης (78’ Χριστοφή), Φλορέσκου, Μαργκάσα, Τουρέ (78’ Κατελάρης), Κλέιτον, Σέρινταν και Νταρμπισάιαρ (90’ Ορσουλιτς).