Η Ομόνοια έκανε την καλή αρχή

Η Ομόνοια μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα επικρατώντας με 2-0 της Δόξας εκτός έδρας. Οι «πράσινοι» με γκολ των Ντάρμπισαϊαρ και Μποτεάκ πήρε τους πρώτους της τρεις βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι άρχισε με τις ομάδες να προσέχουν κυρίως τα ανασταλτικά τους καθήκοντα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με κεφαλιά του Ντάρμπισαϊαρ στο 14’, όμως ο Άγγλος δεν βρήκε στόχο. Έντεκα λεπτά αργότερα, ο επιθετικός των «πρασίνων» ξανά με το κεφάλι, δεν λάθεψε ανοίγοντας το σκορ. Μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με την Ομόνοια να βρίσκει κάποιες φάσεις και για δεύτερο γκολ.

Το πρώτο 15λεπτο του β’ ημιχρόνου άνηκε αποκλειστικά στη Δόξα που μπήκε με σκοπό να φέρει το ματς στα ίσα. Δύο φορές ο Καρλάο και δύο ο Λουίς Κάρλος, δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Ουζόχο. Στο 61’ η Ομόνοια διπλασίασε τα τέρματά της, κόντρα στην ροή του αγώνα. Ο Μποτεάκ νίκησε τον Γκρεμσλ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ, αφού πρώτα η μπάλα βρήκε στο τείχος και ξεγέλασε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Έπειτα το παιχνίδι ήταν… τελειωμένο, αφού η Ομόνοια έλεγξε το τέμπο και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Ντερβίτ, Λουίς Κάρλος, Μπόλιεβιτς(66′ Μ. Χαραλάμπους), Ασαμόα(83′ Παπαφώτης), Αρτάμπε, Αλεξάνδρου, Τραϊτσέφσκι, Μέσκα(66′ Μπραμπίγια), Μιντίκκης, Καρλάο

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Λούφτνερ, Λανγκ, Περέιρα, Λέζιακς, Γκόμεθ, Κούσουλος, Ορτέγα, Μποτεάκ(83′ Χεν Εζρά), Τιάγκο, Ντάρμπισαϊαρ(77′ Μίκου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ασαμόα, Αρτάμπε / Λούφτνερ