Τον διασυρμό από την Πάφος F.C. γνώρισε η Ομόνοια η οποία αν και προηγήθηκε με 2-0 στο τέλος έχασε με 4-2 σε αγώνα που έγινε στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Οι φιλοξενούμενοι μέσα σε οκτώ λεπτά κατάφεραν να φέρουν τα κάτω, πάνω και να πάρουν σπουδαίο τρίποντο απέναντι στην παραπαίουσα Ομόνοια (τέταρτη συνεχόμενη ήττα). Χωρίς ψυχή, χωρίς πάθος, χωρίς θέληση οι «πράσινοι» που αν και κατάφεραν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 2-0 μέσα σε οκτώ λεπτά δέχθηκαν τέσσερα (ήταν λες και έπεσε ο διακόπτης). Και όλα αυτά σ’ ένα παιγνίδι που υποτίθεται η Ομόνοια καλείτο να βγάλει αντίδραση και να δείξει κάτι διαφορετικό σε σχέση με προηγούμενα παιγνίδια. Ο Άνχελ Γκόμεθ που είχε χρέη υπηρεσιακού στο σημερινό παιγνίδι κατάφερε (γιατί περί κατορθώματος πρόκειται) να παρουσιάσει το «τριφύλλι» σε χειρότερη κατάσταση από ότι τις προηγούμενες αγωνιστικές. Στο 6′ ο Ίσμα Λόπες κέρδισε την κόντρα από αμυντικό και από πλάγια πλάσαρε εύστοχα. Στο 51′ ο Χριστοφή δέχθηκε μπαλιά από τον Νταρμπισάιαρ, προωθήθηκε και με σουτ νίκησε τον Μολ. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι πήραν φόρα και σκόραραν κατά ρυπάς. Στο 58′ ο Νέμετς κατέβασε με κεφαλιά στον Ανγκούλο, ο οποίος με άνεση και κοντινό σουτ μείωσε στο σκορ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ανγκούλο έδωσε στον Νέμετς, ο οποίος με σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στο 62′ ο Πρέτσε υπέπεσε σε πέναλτι και έδωσε το δικαιώμα στο Νέμετς από τα έντεκα βήματα να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Η Πάφος δεν αρκέστηκε μόνο σε αυτό αλλά στο 66′ ο Ανγκούλο σαν σε προπόνηση με σουτ νίκησε τον Μεχίας και έγραψε το τελικό 2-4. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Ισπανός τερματοφύλακας της Ομόνοιας είχε κάνει και τρεις τουλάχιστον σωτήριες αποκρούσεις κατά την διάρκεια του β’ ημιχρόνου.

Ομόνοια: Μεχίας, Γκαφούρ, Πρέτσε, Κούσουλος, Λόπεζ, Ενρίκεζ, Γκόμες, Μόντες (76΄Σοάρες), Εντρένα, Χριστοφή (67΄ Ραμίρες), Νταρμπισάιαρ

Πάφος F.C.: Μολ, Χολτ, Μπάγκαρτ, Σιρόκ, Ζάντερ, Ζίβουλιτς, Φόλπρεχτ, Κουλς, Ζαχαρίου (85΄Φιλιώτης), Ανγκούλο (78΄Λοράν), Νέμετς (76΄Ράσιτς

Κίτρινες: Ζάντερ, Ανγκούλο, Ζίβουλιτς