Η παράδοση λέει… πρόκριση ΑΠΟΕΛ!

Το μεταγραφικό μπαμ με τον Λούκας Βιγιαφάνιες «ζέστανε» τον κόσμο του ΑΠΟΕΛ και ανέβασε την ήδη υψηλή θερμοκρασία των ημερών ακόμη περισσότερο. Ήταν το καλύτερο μπουστάρισμα για τους «γαλαζοκίτρινους» πριν τη ρεβάνς με την Μπότεφ Πλόβντιβ, όπου ο ΑΠΟΕΛ ψάχνει την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League.

Το 0-0 του πρώτου αγώνα δίνει τον πρώτο λόγο στην ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή, αλλά για να επιτευχθεί η πρόκριση χρειάζεται προσοχή και αυτοσυγκέντρωση στη ρεβάνς για να μην χαραμιστεί το προβάδισμα αυτό. Προβάδισμα που έχει πιο γερές βάσεις, αφού οποιαδήποτε ισοπαλία με γκολ στη ρεβάνς δεν οδηγεί σε αποκλεισμό πλέον, από τη στιγμή που καταργήθηκε ο κανονισμός των εκτός έδρας γκολ.

Η παράδοση, πάντως, είναι με τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος μετρά εφτά προκρίσεις στις εννέα περιπτώσεις που είχε αποσπάσει ισοπαλία εκτός έδρας στο πρώτο ματς. Βέβαια σε όλες αυτές τις περιπτώσεις ίσχυε ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, ωστόσο η ουσία δεν αλλάζει. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έχουν τον τρόπο να προκρίνονται όταν παίρνουν ισοπαλία εκτός έδρας στο πρώτο παιχνίδι κι αυτό θα προσπαθήσουν να κάνουν και απέναντι στην Μπότεφ Πλόβντιβ.

Η πρόκριση του ΑΠΟΕΛ στον Stoiximan, την κορυφαία εταιρεία στοιχηματισμού στην Κύπρο, έχει απόδοση 1.24, ενώ της Μπότεφ Πλόβντιβ 4.10. Πρόκριση του ΑΠΟΕΛ στην κανονική διάρκεια δίνει 1.50, στην παράταση 9.25 και στα πέναλτι 13.50. Η νίκη των «γαλαζοκίτρινων» έχει απόδοση 1.50 στον Stoiximan, η ισοπαλία 3.85 και το «διπλό» των Βούλγαρων 6.30. Το ενδεχόμενο η πρόκριση να κριθεί στην παράταση ή στα πέναλτι δίνει 6.70.