ΗΠΑ: Πρωταθλητές οι Πόρτλαντ Τάιμπερς!

Οι Πόρτλαντ Τάιμπερς νίκησαν 2-1 την Ορλάντο Σίτι στον τελικό της Φλόριντα με το γκολ του Ντάριο Ζούπαριτς και κατέκτησαν το πρωτάθλημα ποδοσφαίρου στο MLS των ΗΠΑ για την τρέχουσα αγωνιστική σεζόν.

Σε μια ιδιαίτερη σεζόν, μέσα σε ιδιαίτερες συνθήκες – λόγω του κορονοϊού και της ραγδαίας εξάπλωσής του στις ΗΠΑ – οι Πόρτλαντ Τάιμπερς στέφθηκαν έτσι πρωταθλητές της χώρας για πρώτη φορά μετά το 2015.

Η ομάδα του Πόρτλαντ άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση στο 27ο λεπτό με την κεφαλιά του Μπαμπιαλά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Βάλερι. Η Ορλάντο Σίτι, ωστόσο, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 νωρίς.

Συγκεκριμένα, ο Πορτογάλος εξτρέμ, Νάνι αφού «άδειασε» τον αντίπαλο του, έκανε την μπαλιά και ο Περέιρα από κοντά με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 στο 39ο λεπτό. Το γκολ, ωστόσο, που έκρινε την αναμέτρηση και τον τίτλο ήλθε στο 66ο λεπτό από τον Ζούπαριτς.

Ο Κροάτης με προβολή από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Γκαλέσε και «έγραψε» το τελικό 2-1 για τους Τάιμπερς. Αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος για την ομάδα του Πόρτλαντ μετά από το 2015, ενώ εξασφάλισε και εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν.

Η κατάκτηση του τίτλου έγινε με αρκετούς παίκτες να φορούν μάσκες – στους πανηγυρισμούς για το γκολ του Ζούπαριτς βέβαια έγιναν ένα κουβάρι – ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι αρκετοί παίκτες της ομάδας του Πόρτλαντ φορούσαν μπλούζες με αναγραφόμενο μήνυμα: «Οι μαύρες ζωές μετρούν».