Ισοφάρισε ο ΑΠΟΕΛ και όλα θα κριθούν στο “Αφροδίτη”

Σε «τελικό» οδηγούνται ΑΠΟΕΛ και Green Air Παφιακός στην ημιτελική φάση των πλέϊ-οφς .

Το ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Παρασκευή στον τέταρτο ημιτελικό με 3-0 σετ, ισοφάρισε τις νίκες σε 3-3 και τα πάντα θα κριθούν σε ένα και μόνο αγώνα στη Σάλα «Αφροδίτη».

Ο αγώνας πρόσφερε πολλές συγκινήσεις και ειδικά το πρώτο σετ κρίθηκε σε πολύ λεπτές ισορροπίες. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την έδρα και να μείνουν ζωντανοί στην υπόθεση Τελικοί. Οι «κυανόλευκοι» έχασαν αλλά έχουν το πλεονέκτημα της έδρας στον αγώνα που θα κρίνρι τα πάντα.

Το πρώτο σετ του ντέρμπι κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του μέχρι τέλους με τους «γαλαζοκίτρινους» μετά από 35 λεπτά αγώνα να κερδίζουν 28-26 και να προηγούνται με 1-0.

Βάσεις νίκης έβαλε το ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο σετ. Η ομάδα του Λούη Λοϊζου σε ένα σετ για γερά νεύρα κατάφερε να επιβληθεί με 25-23 γράφοντας το 2-0. Ο Green Air Παφιακός ήταν ισοδύναμος, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Ισοδύναμο ήταν το τρίτο σετ στα αρχικά στάδια με τον Green Αir Παφιακό να έχει «βραχεία κεφαλή» 02-03 αλλά στη συνέχεια οι δυο ομάδες να συμβαδίζουν 07-07. Το ΑΠΟΕΛ στη συνέχεια πήρε με τη σειρά του το προβάδισμα 17-16 σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ. Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 21-21 με το ΑΠΟΕΛ να κατορθώνει να προηγηθεί 23-22 για να κερδίζει 25-23 και τον τέταρτο ημιτελικό με 3-0 σετ.

ΑΠΟΕΛ(Λ. ΛΟΙΖΟΥ): Κασαμπαλής, Χάλαντα, Χρυσοστόμου, Γεωργίου, Νίκιτιν, Δημητρίου – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές Αβερκίου.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ(ΑΝΤ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Ευσταθίου, Οικονομίδης, Κοπρίβιτσα, Κνέζεβιτς, Ασπιώτης, Ουϊλιαν – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Kωνσταντινίδης, Ανδρέου