ΒΙΝΤΕΟ: Με γκολάρα του Γκόμεθ η Ομόνοια σταμάτησε το ΑΠΟΕΛ

Ισόπαλο με σκορ 1-1 εξήλθε το ντέρμπι αιωνίων ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια για την 4η αγωνιστική των πλέι-οφ.

Οι τυπικοί γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με το… καλημέρα στο 8ο λεπτό με σκόρερ τον Καρλάο με κεφαλιά.

Οι τριφυλλοφόροι προσπάθησαν και έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, δημιούργησαν κάποιες καλές προϋποθέσεις για να ισοφαρίσουν πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου όμως δεν τα κατάφεραν.

Στην επανάληψη η Ομόνοια με δράστη τον Γκόμες έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 58ο λεπτό με μακρινό σουτ και αυτό ξύπνησε τους γαλαζοκίτρινους.

Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος οι τυπικά γηπεδούχοι προσπάθησαν για το δεύτερο γκολ όμως η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου στάθηκε όπως έπρεπε αμυντικά και αν το πάλευε πιο πολύ στο τρίτο μέρος του γηπέδου ίσως να έπαιρνε και τους τρεις βαθμούς.

Στους 55 βαθμούς έφτασε το ΑΠΟΕΛ που παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας πλέον, δύο βαθμούς διαφορά από τον Απόλλωνα. Από την άλλη, η Ομόνοια με 36 βαθμούς, ανέβηκε στην 5η θέση.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Ρόμο, Βούρος, Μερκής, Καρλάο (74΄ Φακινέτι), Γιάκολις, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ (57΄ Τάμαρι), Νατέλ (89΄ Βιντιγκάλ), Μπέζιακ

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Μεχίας, Μότα, Βύντρα, Κούσουλος, Μανρίκε (90΄+1 Γκαφούρ), Σοάρες, Γκόμες, Ατζαγκούν, Μαυρίας (81΄ Νταρμπισάιαρ0, Κολοβός (70΄ Τζιωνής), Ραμίρεζ