Ισπανία: Και buzzer beater και τακουνάκι και κορυφή η Σεβίλλη

Πέρσι είχε τον Γκαμεϊρό, φέτος βρήκε άλλον Γάλλο!

Ο λόγος για τον Μπεν Γιεντέρ, ο οποίος… κουβαλά στις πλάτες του την Σεβίλλη.

Μεσοβδόμαδα, λοιπόν, σκόραρε το μοναδικό τέρμα απέναντι στη Λιόν και χάρισε τη νίκη στους Ανδαλουσιάνους για το Τσάμπιονς Λιγκ.
Σήμερα έκανε κάτι αντίστοιχο κόντρα στη νεοφώτιστη Αλαβές, διαμόρφωσε… μόνος του το 2-1 και ανέβασε την ομάδα του στην κορυφή της La Liga με 14 βαθμούς, όσους έχει και η Ρεάλ Μαδρίτης, με ματς λιγότερο.

Ο 25χρονος άσος έδειξε να λύνει το γόρδιο δεσμό στο 74’, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους στο «Σάντσεθ Πιθχουάν». Έλα όμως που οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν σφυγμό και φάνηκαν αποφασισμένοι –με τον Λαγκουάρντια να ισοφαρίζει δέκα λεπτά αργότερα- να σοκάρουν την Σεβίλλη. Ωστόσο υπολόγιζαν χωρίς τον… ξενοδόχο Μπεν Γιεντέρ, ο οποίος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με πανέμορφο τακουνάκι από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-1 κι επανέφερε τις καρδιές των Ανδαλουσιάνων στις θέσεις τους.