Ισπανία: Εύκολη ανατροπή για τους μπλαουγκράνα

Η Ράγιο άνοιξε το σκορ με τον Ντε Τομάς στο “Κάμπ Νόου”, αλλά η Μπαρτσελόνα έφθασε εύκολα στην ανατροπή και τη νίκη (3-1) χάρη στα γκολ των Πικέ, Μέσι και Σουάρες. Ξανά στο +7 από την Ατλέτικο οι “μπλαουγκράνα”, ολοταχώς προς την κατάκτηση του τίτλου.

Γνώριζε πριν ξεκινήσει το ματς του “Καμπ Νόου” ότι η Ατλέτικο νίκησε 1-0 τη Λεγανές χάρη στο γκολ του Σαούλ και μείωσε στους τέσσερις τη διαφορά από την κορυφή.Τα πράγματα δεν ξεκίνησαν ιδανικά για την Μπαρτσελόνα.

Το αντίθετο μάλιστα. Στο 25ο λεπτό ο Ντε Τομάς υποδέχθηκε την μπάλα αριστερή πλευρά, πήρε τα μέτρα στη μονομαχία με τον Ζεράρ Πικέ, συνέκλινε, έκανε το σουτ με το δεξί κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Τερ Στέγκεν.

Ο 24χρονος Μαδριλένος φορ, ο οποίος αγωνίζεται στην ομάδα του Βαγιέκας δανεικός από τη Ρεάλ, “πάγωσε” το “μπλαουγκράνα” κοινό, αλλά όχι για πολύ. Στο 39ο λεπτό, ο Μέσι εκτέλεσε το φάουλ με το αριστερό από δεξιά, ο Πικέ βγήκε στο πρώτο δοκάρι, έπιασε την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1-1.

Αυτό ήταν το τέταρτο γκολ του Πικέ στην τρέχουσα σεζόν της La Liga. Είναι ο δεύτερος αμυντικός με τα περισσότερα γκολ στο ισπανικό πρωτάθλημα. Πρώτος είναι ο Σέρχιο Ράμος, αρχηγός της Ρεάλ, με έξι (τα πέντε εξ αυτών με εκτέλεση πέναλτι).Έξι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα της Βαρκελώνης έφθασε στην ανατροπή. Στο 50ό λεπτό ο Σεμέδο έπεσε στο έδαφος ύστερα από ανατροπή του από τον Αμάτ, ο Λιονέλ Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος κι έκανε το 2-1.
Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Λουίς Σουάρες σε μια φάση που οι γηπεδούχοι “έκρυψαν” την μπάλα. Ο Ουρουγουανός άνοιξε στον Ντεμπελέ δεξιά, ο Γάλλος του την έδωσε πάλι εντός περιοχής, εκείνος στον Ράκιτιτς, ξανά Σουάρες και 3-1.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Βιδάλ, Μπουσκέτς (85′ Μάλκομ), Αρτούρ (46′ Ντεμπελέ), Μέσι, Σουάρες, Κουτίνιο (80′ Ράκιτιτς).

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Ντιμιτριέβσκι, Αντβίνκουλα, Βελάσκες, Γκάλβεθ, Αμάτ (64′ Πόθο), Μορένο, Γκαρσία (80′ Εμπάρμπα), Κομεσάνα, Ιμπουλά, Μπεμπέ, Ντε Τομάς.