Ισπανία: Μέσι ο φονιάς (στιγμιότυπα)

Πάλι αυτός! Ο Λιονέλ Μέσι έκανε την ειδοποιό διαφορά στο ντέρμπι Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα και με πανέμορφο γκολ στο 86’ χάρισε στους Καταλανούς ένα σπουδαίο διπλό (0-1) στην επιστροφή του Αντουάν Γκριζμάν ως αντίπαλος στην έδρα της προηγούμενης ομάδας του.

Παράλληλα, οι «μπλαουγκράνα» παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας και συνέχισαν την εξαιρετική παράδοση κόντρα στον Σιμεόνε σε επίπεδο πρωταθλήματος.

Από την άλλη, οι «κολτσονέρος» υπέστησαν την πρώτη ήττα τους έπειτα από 10 αγωνιστικές, ενόσω υποχώρησαν στην 6η θέση.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στην Ατλέτικο Μαδρίτης, που άγγιξε το 1-0 στο 7’, με το γύρισμα του Ερμόσο να κοντράρει στον Φίρπο και να καταλήγει στο δοκάρι του Τερ Στέγκεν.

Οι «κολτσονέρος» συνέχισαν να κυριαρχούν και να πιέζουν, ενώ είχαν μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία στο 20’, με τον Ερμόσο να πλασάρει αμαρκάριστος από το ύψος της μικρής περιοχής, ωστόσο ο Γερμανός τερματοφύλακας της Μπαρτσελόνα έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Κορέα πλάσαρε από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Τερ Στέγκεν. Η πρώτη καλή φάση για τους Καταλανούς ήρθε στο 26’, με τον Μέσι να σερβίρει στον Ράκιτιτς, ο οποίος έκανε την προβολή μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Όμπλακ.

Από ‘κει και πέρα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως, με τους Μαδριλένους να έχουν μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία στο 40’, όταν ο Μοράτα πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο Τερ Στέγκεν έδιωξε εντυπωσιακά με το δεξί χέρι.

Στο 42’, η Μπαρτσελόνα είχε τη μεγαλύτερη στιγμή της, με τον Πικέ να παίρνει την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Όμπλακ. Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος είχε εντελώς διαφορετική μορφή, με τους «μπλαουγκράνα» να αναλαμβάνουν πλήρως την πρωτοβουλία των κινήσεων και να περιορίζουν την ομάδα του Σιμεόνε.

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Βαλβέρδε δεν είχαν την απαιτούμενη συγκέντρωση στην τελική ενέργεια. Στο 63’, ο Σουάρες επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Όμπλακ ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε. Εννιά λεπτά αργότερα η Ατλέτικο απείλησε σοβαρά, με τον Σέρζι Ρομπέρτο να διώχνει μετά το τακουνάκι του Μοράτα κι ενώ ο Τερ Στέγκεν ήταν εξουδετερωμένος.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα συμβιβαστούν με την ιδέα της ισοπαλίας, ήρθε ο Μέσι στο 86’ να συνδυαστεί άψογα με τον Σουάρες και να εκτελέσει με εξαιρετικό πλασέ από το ύψος του ημικυκλίου τον Όμπλακ για το 0-1, που παρέμεινε μέχρι τέλους.