Ισπανία: Μπλόκαρε την Μπαρτσελόνα πριν το «clasico» η Σοσιεδάδ

Άφησε βαθμούς στο Σαν Σεμπάστιαν λίγο πριν το μεγάλο ντέρμπι με την Ρεάλ Μαδρίτης η Μπαρτσελόνα,που ισοφαρίστηκε σε 2-2 και δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο από τη Σοσιεδάδ.

Μετά από σερί τεσσάρων νικών, οι Καταλανοί περιορίστηκαν στο βαθμό της ισοπαλίας και άνοιξαν το δρόμο στους Μαδριλένους να περάσουν στην κορυφή της βαθμολογίας, λίγο πριν τη μεγάλη μεταξύ τους μάχη, την ερχόμενη Τετάρτη.

Η Σοσιεδάδ ήταν αυτή που προηγήθηκε στο παιχνίδι στο δωδέκατο λεπτό, με τον Ογιαρθαμπάλ να ευστοχεί σε πέναλτι που κέρδισε ο Πόρτου από τράβηγμα του Μπούσκετς.

Οι «μπλαουγκράνα» ισοφάρισαν πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Γκριεζμάν, ενώ στο 40’ ο Σουάρεζ συνεργάστηκε με τον Μέσι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Οι ευκαιρίες για την Μπαρτσελόνα διαδέχτηκαν η μια την άλλη, όμως ο Ισάκ ήταν αυτός που κατάφερε να σκοράρει για την Σοσιεδάδ και να διαμορφώσει το τελικό 2-2 στο 62’.

Στο 90+1’ το ματς άναψε ξανά, όταν ο Πικέ ζήτησε πέναλτι για φάουλ του Γιορέντε, όμως ο διαιτητής δεν συμφώνησε, ξεσηκώνοντας τις διαμαρτυρίες των Καταλανών.

Με τον βαθμό η Μπαρτσελόνα έμεινε στο +1 από την Ρεάλ Μαδρίτης, που θα έχει την ευκαιρία να μείνει μόνη πρώτη σε περίπτωση νίκης επί της Βαλένθια στο Μεστάγια (Κυριακή 15/12 – 22:00), ενώ η Ρεάλ Σοσιεδάδ βρίσκεται στην τέταρτη θέση.