Ισπανία: Νέα απώλεια για την βαριά άρρωστη Ατλέτικο Μαδρίτης

Φέτος έκανε τις πιο ακριβές κινήσεις της ιστορίας της, θεωρητικά ξεκινούσε από πολύ κοντινή αφετηρία για την μάχη του τίτλου με τους αιώνιους του ισπανικού ποδοσφαίρου. Κι όμως, η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν βλέπεται στο ξεκίνημα. Το καμπανάκι συναγερμού που ήχησε στα πρώτα παιχνίδια με Βαλένθια, Ράγιο Βαγεκάνο και Θέλτα, όπου ο απολογισμός των τεσσάρων βαθμών κολάκευε τους «ροχιμπλάνκος» φαίνεται ότι δεν ακούστηκε και η Εϊμπάρ έκανε την μεγάλη έκπληξη (1-1), που θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερη, αν δεν ερχόταν ένα γκολ in extremis στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αυτή δεν θα μπορούσε να γίνει ποτέ πράξη δίχως τον Μάρκο Ντμίτρόβιτς. Ο Σέρβος τερματοφύλακας των Βάσκων ήταν πραγματικά ανίκητος, αφού σε πολλές περιπτώσεις έπαιζε μόνος του απέναντι στους Μαδριλένους που είδαν τα νεύρα τους να σπάνε από τις πάμπολλές κλασικές ευκαιρίες με κορυφαίες αυτές των Γκοντίν (48’), Σαούλ (21’, 49’), Ντιέγκο Κόστα (48’, 67’), Γκριεζμάν (29’, 70’).

Όχι πως η Εϊμπάρ κάθισε στα αυγά της. Είχε δύο δοκάρια με τους Κότε (6’) και Αρμπίγια (66’) και την τρίτη φορά δεν αστόχησε. Ο Σέρχι Ενρίτς άνοιξε το σκορ (87’, 0-1) πάνω που η Ατλέτικο Μαδρίτης φαινόταν πελαγωμένη στο γήπεδο, όμως το γκολ αυτό δεν αρκούσε για να έρθει η τεράστια νίκη.

Στην τελευταία φάση του ματς ο πιτσιρικάς Μπόρχα Γκαρσές στο ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα, έγραψε το τελικό 1-1, σώζοντας τον ένα πόντο για την Ατλέτικο Μαδρίτης.