Ισπανία: Νέα ήττα-“σοκ” για Ρεάλ με αρνητικό ρεκόρ

Η Ρεάλ υπέστη νέα ήττα-“σοκ” (1-2) από τη Λεβάντε σε ματς- “διαφήμιση για το VAR” κι έμεινε για πέντε παιχνίδια χωρίς νίκη μια εβδομάδα πριν το clasico. Τραγικά λάθη – “δώρα” του Βαράν, το γκολ του Μαρσέλο ήλθε μετά από 8 ώρες “ανομβρίας”. Οι “μερένγκες” κατέγραψαν το μεγαλύτερο διάστημα (7 ώρες & 45 λεπτά) χωρίς γκολ σε 116 χρόνια. (58′ Τομάς Πίνα)

Δεν  έχει τέλος ο κατήφορος της Ρεάλ μια εβδομάδα πριν το clasico με την Μπαρτσελόνα (28/10, 17:15). Η ομάδα της ισπανικής πρωτεύουσας υπέστη νέα ήττα. Εντός έδρας έχασε (1-2) από τη Λεβάντε για την 9η αγωνιστική της ισπανικής Liga. Ο Ραφαέλ Βαράν ήταν σε… άλλο γήπεδο, δώρισε τα δύο γκολ στους “γρανότες”.

Οι “μερένγκες” κατέγραψαν το το μεγαλύτερο διάστημα (7 ώρες & 45 λεπτά) χωρίς γκολ σε 116ετή ιστορία τους. Σκόραραν με τον Μαρσέλο μετά από 8 ώρες “ανομβρίας”. Αλλά, δεν μπόρεσαν να φθάσουν στην ισοφάριση. Το σουτ του Μπενζεμά σταμάτησε στο δοκάρι.

Η αναμέτρηση ήταν διαφήμιση για το VAR! Με τη χρήση της τεχνολογίας σωστά ο διαιτητής έδειξε πέναλτι για τη Λεβάντε, σωστά ακυρώθηκαν δύο γκολ των γηπεδούχων κι ένα των φιλοξενούμενων.

Η Λεβάντε αιφνιδίασε τη Ρεάλ στο “Santiago Bernabeu” κι άνοιξε το σκορ μόλις επτά λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης. Ο Γάλλος αμυντικός των “μερένγκες”, Ραφαέλ Βαράν έκανε τρομερή γκέλα. Άφησε την μπάλα, νομίζοντας πως την ήλεγχε, αλλά δεν το έκανε. Ο Χοσέ Μοράλες το εκμεταλλεύτηκε, πέρασε τον Τιμπό Κουρτουά, πλάσαρε κι άνοιξε το σκορ.

Λίγα λεπτά μετά το πρώτο λάθος του, ο Ραφαέλ Βαράν υπέπεσε και σε δεύτερο. Σταμάτησε την μπάλα με το χέρι εντός περιοχής, ο διαιτητής, Γκιγιέρμο Κουάδρα, με τη χρήση VAR έδειξε πέναλτι. Ο Ροτζέρ Μαρτί ανέλαβε την εκτέλεση στο 13ο λεπτό και ήταν εύστοχος διευρύνοντας το προβάδισμα (0-2) των “γρανότες”.

Η ομάδα της ισπανικής πρωτεύουσας σκόραρε στο 17ο λεπτό. Το γκολ αρχικά μέτρησε, αλλά ύστερα από χρήση του VAR σωστά ακυρώθηκε. Η μπάλα μετά την κεφαλιά του Καζεμίρο δεν είχε περάσει τη γραμμή, κι ο Μάρκο Ασένσιο που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο Μαριάνο Ντίας έπιασε την κεφαλιά στο 34ο λεπτό, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Όιερ.

Στο 43ο λεπτό, οι “γρανότες” (παρατσούκλι της Λεβάντε) βρήκαν δίχτυα με τον Ροτσίνα, αλλά το γκολ και πάλι ακυρώθηκε. Ο Τόνιο ήταν σε θέση οφσάιντ όταν πήρε την μπάλα, ο ρέφερι συμβουλεύτηκε το VAR με ενδοσυνεννόηση κι έλαβε και πάλι τη σωστή απόφαση (με ακρίβεια εκατοστών όπως μεταδίδουν τα ισπανικά ΜΜΕ φάνηκε στην ανάλυση ότι ο παίκτης των φιλοξενούμενων ήταν εκτεθειμένος).

Ο τεχνικός της Ρεάλ, Τζούλεν Λοπετέγκι, έριξε στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον Γκάρεθ Μπέιλ, πέρασε αργότερα και τους Ντάνι Θεμπάγιος και Καρίμ Μπενζεμά. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 72ο λεπτό. Ο Μπενζεμά κινήθηκε από αριστερά, “έσπασε” την μπάλα στον Μαρσέλο. Ο Βραζιλιάνος με το κακό του πόδι (δεξί) εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Είχαν, μάλιστα την ευκαιρία να φθάσουν στην ισοφάριση με τον Γάλλο φορ. Ο Θεμπάγιος έκλεψε την μπάλα, τη δίνει στον Μαρσέλο. Ο Βραζιλιάνος την “έσπασε” για τον Μπενζεμά, εκείνος έκανε το σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Όιερ. Σκόραρε στο 88′, αλλά και πάλι το VAR επενέβη ορθώς. Ακυρώθηκε το γκολ, γιατί ο Μαριάνο Ντίας ήταν σε θέση οφσάιντ.