Ισπανία: Νίκησε και ανέβηκε μόνη τρίτη η Βασίλισσα

Πριν από τον αγώνα στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου”, Ρεάλ και Σεβίλλη ισοβαθμούσαν με 33 πόντους ύστερα από 19 αγωνιστικές. Για την 20ή “στροφή” της Primera Division η “Βασίλισσα” επικράτησε 2-0 στη Μαδρίτη, έστω και αν δυσκολεύτηκε να βρει τρόπο να σκοράρει.

Η ομάδα του Σαντιάγκο Σολάρι πίεσε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά άνοιξε το σκορ στο 78′ με καταπληκτικό μακρινό σουτ του Καζεμίρο. Ο γκολκίπερ της Σεβίλλης Βάτσλικ εκτινάχθηκε, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει την εστία του απαραβίαστη.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λούκα Μόντριτς, ο οποίος αφού έκλεψε τη μπάλα από τον Καρίσο, βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ των Ανδαλουσιάνων και σκόραρε.

Σε 20 παιχνίδια οι Μερένγκες μετρούν πλέον 11 νίκες, 3 ισοπαλίες και 6 ήττες, ενώ η Σεβίλλη έχει 9 νίκες, 6 ισοπαλίες και 5 ήττες.