Ισπανία: Ψυχωμένη Οσασούνα πέρασε από τη Βαρκελώνη

Τι κι αν αγωνιζόταν με 10 παίκτες για περίπου 40 λεπτά… Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 20’…

Η Οσασούνα δεν πτοήθηκε και πέρασε από την έδρα της Εσπανιόλ (2-4) για τη 15η αγωνιστική της La Liga, ανεβαίνοντας στην 8η θέση της βαθμολογίας! Από την άλλη, οι Καταλανοί παραμένουν προτελευταίοι στον βαθμολογικό πίνακα του ισπανικού πρωταθλήματος.

Στα του ματς, μπορεί η Εσπανιόλ να μπήκε δυνατά στο ματς και να προηγήθηκε αλλά κατέρρευσε στην επανάληψη όπου η Οσασούνα κυριάρχησε, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων της, δεν επηρεάστηκε από το αριθμητικό μειονέκτημα που είχε από το 52′ και πήρε μια σπουδαία νίκη με 4-2.

Ισορροπημένο το ματς στο ξεκίνημά του, με την Εσπανιόλ να εκμεταλλεύεται την καλύτερη ευκαιρία που της παρουσιάστηκε και να παίρνει το προβάδισμα με εκτέλεση πέναλτι του Ρόκα στο 20ο λεπτό. Η Οσασούνα ύστερα από το γκολ που δέχτηκε, πήρε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να πιέσει αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί σωστά τις ευκαιρίες της, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με την ομάδα του Πάμπλο Ματσίν να προηγείται στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν, όμως, στο δεύτερο μέρος με… φόρα και στο 46’ ο Γκαρσία με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του (1-1). Δεν σταμάτησαν εκεί και τέσσερα λεπτά μετά ο Άβιλα, ύστερα από λάθος της άμυνας της Εσπανιόλ, πέτυχε το δεύτερο γκολ για τους «ροχίγιος».

Παρότι, το δεύτερο μέρος, πάντως ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, ο Ρονκάλια άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Αυτό, όμως, δεν τους πτόησε και χτύπησαν στην κόντρα επίθεση σκοράροντας δύο φορές ακόμη στο φινάλε με τους Μονκαγιόλα (85′) και Τόρες (90’+3′ με πέναλτι), με τους γηπεδούχους να μειώνουν απλώς στο τελικό 4-2 με τον Καλέρι.